Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Mniejszość Niemiecka chce założyć partię. Przez ordynację

Poseł Mniejszoœci Niemieckiej Ryszard Galla
Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
Mniejszoœć niemiecka z terenu województwa opolskiego złożyła do sšdu w Warszawie wniosek o rejestrację własnej partii. Jak powiedział PAP poseł Ryszard Galla, liczy że sšd przyjmie wniosek jeszcze w tym roku.

Nowa partia ma nosić nazwę "Regionalna Mniejszoœć z Większoœciš". Wniosek o jej rejestrację poparty tysišcem podpisów złożono do sšdu w Warszawie. Poseł Galla tłumaczy, że decyzja o rejestracji partii jest efektem informacji o potencjalnych zmianach w ordynacji wyborczej.

- Dochodziły do nas głosy, że przyszłe wybory będš dedykowane partiom politycznym, więc postanowiliœmy się zabezpieczyć. Liczę, że za dwa, trzy tygodnie powinien być już rozpatrzony - powiedział Galla.

Na listach partii Regionalna znajdš miejsce głównie działacze korzystajšcy do tej pory z formuły Komitetów Wyborczych Mniejszoœć Niemiecka. Jak informujš wnioskodawcy, ugrupowanie ma skupiać się na wartoœciach bliskich chrzeœcijańskiej demokracji i dbaniu o interes wspólnoty regionalnej.

Zdaniem jednego z założycieli struktur mniejszoœci, byłego posła Henryka Krolla, pomysł z utworzeniem partii jest już spóŸniony i może nie zaistnieć w œwiadomoœci potencjalnych wyborców. W rozmowie z "Radiem Opole" Kroll skrytykował także obecne władze za trwanie w samorzšdowej koalicji z PO, która jego zdaniem, traktuje mniejszoœć niemieckš instrumentalnie, czego dowodem miało być akceptowanie przez lokalnych polityków PO powiększenia miasta Opole o tereny oœciennych gmin zamieszkałych przez duże skupiska Niemców.

Poseł Galla odpiera krytykę swojego poprzednika. "Nie wiem, czy w tej chwili jest sens wychodzenia z obecnej koalicji. Zamiast rozrabiać, musimy przygotować dobry program wyborczy, z którym będziemy walczyli o wynik w wyborach. Już za rok o tej porze będziemy w zupełnie innej konstelacji politycznej i wtedy przyjdzie czas na rozmowy o potencjalnym partnerstwie" - powiedział PAP poseł.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL