Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Korea Północna przygotowuje nowš wyrzutnię rakietowš?

AFP
Zdjęcia satelitarne zdajš się dowodzić, że Korea Płn., która niedawno przeprowadziła kolejnš próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), przygotowuje nowš wyrzutnię rakietowš, w miejscu skšd wystrzelono podobny pocisk latem - podaje Fox News.

Dwa testy takich samych pocisków balistycznych Korea Północna przeprowadziła w lipcu. Zdjęcia satelitarne pokazujš teraz budowę wyrzutni na poligonie w Panghyon, położonym około 100 km na północny zachód od Pjongjangu.

W sobotę do Korei Południowej przyleciało szeœć myœliwców F-22; amerykańskie i południowokoreańskie siły zbrojne rozpocznš w poniedziałek manewry będšce - jak pisze EFE - pokazem siły i reakcjš na ostatniš prowokację Pjongjangu.

Ćwiczenia potrwajš do 8 grudnia, a agencja Yonhap podaje, że wezmš w nich też udział amerykańskie myœliwce F-35 i F-16 oraz ciężkie bombowce strategiczne B-1B.

Reżim przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una głosi, że organizowane na Półwyspie Koreańskim manewry wojskowe to przygotowania do inwazji na jego terytorium - pisze EFE.

We wtorek Korea Północna przeprowadziła próbę najbardziej jak dotšd zaawansowanej rakiety balistycznej; Pentagon potwierdził, że testowany ICBM osišgnšł wyższy pułap niż poprzednie północnokoreańskie pociski.

Władze reżimu poinformowały nazajutrz, że program budowy strategicznych sił jšdrowych został zrealizowany, a kraj dołšczył do grona mocarstw jšdrowych i jego rakiety mogš uderzać w cele w USA.

Administracja USA, która uznała niedawno Koreę Płn. za kraj sponsorujšcy terroryzm, ogłosiła po ostatniej próbie balistycznej, że wprowadzi "unilateralnie" swoje nowe restrykcje, nie wyklucza też "opcji dyplomatycznej" w rozwišzywaniu tego kryzysu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL