Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ukraina: Saakaszwili nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze

AFP
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili nie pojawił się w œrodę na przesłuchaniu w prokuraturze w Kijowie, dokšd wezwano go w zwišzku z podejrzeniami, że organizowane przez niego na Ukrainie akcje antyrzšdowe finansowane sš z Rosji.

Do stawienia się przed œledczymi wezwał go dzień wczeœniej prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko. Przedstawił on w parlamencie nagrania rozmów telefonicznych, które majš potwierdzać, że Saakaszwili przyjšł pół miliona dolarów od zbiegłego z kraju w 2014 roku oligarchy Serhija Kurczenki, uważanego za skarbnika rodziny ukrywajšcego się w Rosji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

„Nie będę przychodził na żadne wezwania prokuratora generalnego. Ten człowiek nie ma prawniczego wykształcenia, nie mówišc o tym, że nie ma honoru ani niczego innego, co pozwoliłoby mu zajmować to stanowisko. Zapraszam œledczych tutaj, do miasteczka namiotowego” – oœwiadczył Saakaszwili.

Miasteczko namiotowe zwolenników byłego gruzińskiego prezydenta znajduje się przed siedzibš Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy. W œrodę wczeœnie rano było ono szturmowane przez policję, która, chcšc zatrzymać Saakaszwilego, zastosowała siłę i gaz łzawišcy. W starciach ucierpiało kilku zwolenników polityka i policjantów.

Przemawiajšc do zgromadzonych w miasteczku zwolenników Saakaszwili oœwiadczył, że jego krótkie zatrzymanie, do którego doszło we wtorek, obnażyło prawdziwe oblicze ukraińskich władz i prezydenta Petra Poroszenki. Powtórzył, że zarzuty pod jego adresem sš sfabrykowane. Powiedział także, że zatrzymanie było bezprawne, gdyż odbywało się z naruszeniem obowišzujšcych procedur.

„To, co zrobił wczoraj Poroszenko, jest poczštkiem jego końca. Jest to koniec jego grupy mafijnej i poczštek narodzin nowej Ukrainy” – powiedział Saakaszwili, po raz kolejny nawołujšc do impeachmentu prezydenta.

We wtorek rano Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wkroczyła do mieszkania Saakaszwilego w centrum Kijowa, by zatrzymać go w zwišzku z podejrzeniami o współpracę z organizacjami przestępczymi. Saakaszwili uciekł na dach 8-piętrowej kamienicy, w której mieszka, i zagroził, że jeœli ktoœ się do niego zbliży, rzuci się w dół. Mimo to policjanci zdołali œcišgnšć go z dachu, wyprowadzić z budynku i umieœcić w furgonetce, która miała przewieŸć go do aresztu.

Furgonetka została jednak zablokowana przez tłum zwolenników Saakaszwilego, którzy po kilku godzinach rozbili szyby auta i wycišgnęli byłego prezydenta Gruzji na zewnštrz. Policja nie interweniowała.

Saakaszwili w 2015 roku otrzymał od prezydenta Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i został mianowany na gubernatora obwodu odeskiego na południu kraju. W 2016 roku polityk oskarżył szefa państwa o popieranie klanów korupcyjnych i ustšpił ze stanowiska.

Gdy w lipcu bieżšcego roku Poroszenko pozbawił go obywatelstwa, Saakaszwili założył partię Ruch Nowych Sił, wraz z którš domaga się ustšpienia prezydenta Ukrainy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL