Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ukraina: Jest list gończy za Saakaszwilim

AFP
Prokuratura Generalna Ukrainy wysłała list gończy za byłym prezydentem Gruzji i przywódcš opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił Micheilem Saakaszwilim – oœwiadczył rzecznik prokuratury Andrij Łysenko.

Polityk œcigany jest z artykułu kodeksu karnego mówišcego o „współpracy z organizacjami przestępczymi i ukrywaniu działalnoœci przestępczej” – napisał Łysenko na Facebooku.

Ukraińskie władze poszukujš Saakaszwilego w zwišzku z podejrzeniem o finansowanie prowadzonych przez niego manifestacji antyrzšdowych przez otoczenie obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Prokurator generalny Jurij Łucenko oœwiadczył we wtorek, że Saakaszwili przyjšł pół miliona dolarów od ukrywajšcego się poza granicami Ukrainy młodego oligarchy Serhija Kurczenki. Za rzšdów Janukowycza uważany był on za skarbnika prezydenckiej rodziny.

Były prezydent Gruzji twierdzi, że zarzuty te sš sfabrykowane. W œrodę polityk przemawiał do swoich zwolenników, którzy od kilku tygodni mieszkajš w miasteczku namiotowym przed parlamentem w Kijowie. Domagajš się tam ustšpienia prezydenta Petra Poroszenki, którego Saakaszwili oskarża o korupcję.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL