Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Turcja: Decyzja USA ws. Jerozolimy pogršży region i świat w pożodze

AFP
Decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela pogršży Bliski Wschód i œwiat w "pożodze bez końca" - oœwiadczył rzecznik tureckiego rzšdu.

"Ogłoszenie Jerozolimy stolicš Izraela jest lekceważeniem historii i prawdy w regionie; to jest wielka niesprawiedliwoœć, okrucieństwo, krótkowzrocznoœć, głupota, szaleństwo; to pogršżanie regionu i œwiata w pożodze, której końca nie widać" - napisał na Twitterze wicepremier Turcji Bekir Bozdag.

"Wzywam wszystkich, by działali logicznie, z poszanowaniem porozumień, które podpisali, i aby zachowywali się racjonalnie, unikali narażania œwiatowego pokoju dla wewnętrznej polityki lub z jakichœ innych powodów" - dodał wicepremier.

Ze swej strony szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział, że "wielkim błędem" będzie przeniesienie przez władze Stanów Zjednoczonych ich ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Dodał, że ostrzegł w tej sprawie swego odpowiednika z USA Rexa Tillersona.

Przed dwustronnym spotkaniem z Tillersonem w siedzibie NATO Cavusoglu powiedział: "To byłby wielki błšd. Nie przyniesie to żadnej stabilizacji (...), a raczej chaos i brak stabilizacji". "Cały œwiat się temu sprzeciwia" - wskazał szef tureckiej dyplomacji.

Dzień wczeœniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że status Jerozolimy to "czerwona linia dla muzułmanów" i zapowiedział, że może zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem, jeœli Waszyngton uzna to miasto za izraelskš stolicę.

We wtorek póŸnym wieczorem czasu lokalnego przedstawiciel Białego Domu, potwierdzajšc wczeœniejsze zapowiedzi administracji w tej sprawie, poinformował, że prezydent Donald Trump ogłosi w œrodę, że Stany Zjednoczone uznajš Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Wystšpienie amerykańskiego prezydenta jest zapowiedziane na godz. 19 czasu polskiego.

Sprzeciw wobec planów amerykańskiej administracji wyraziło we wtorek wielu przywódców arabskich, włšcznie z królem Arabii Saudyjskiej, szczególnie ważnym sojusznikiem USA w regionie. Zaniepokojenie planami USA wyraził również prezydent Francji Emmanuel Macron i szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin wyraził poparcie dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w sprawie statusu Jerozolimy i koniecznoœci "natychmiastowego podjęcia bezpoœrednich rozmów palestyńsko-izraelskich w kwestiach spornych".

Społecznoœć międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieœci się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny szeœciodniowej zajšł wschodniš częœciš miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rzšdowych, w tym parlament i Sšd Najwyższy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL