Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Izrael przygotowuje się na przemoc w zwišzku z planami USA ws. Jerozolimy

AFP
Izraelskie siły bezpieczeństwa przygotowujš się na ewentualny wybuch przemocy w zwišzku z zapowiedziš USA, że prezydent Donald Trump uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i ogłosi, że zamierza tam przenieœć amerykańskš ambasadę - donosi agencja EFE.

We wtorek rozpoczęły się oficjalne konsultacje przedstawicieli izraelskich władz zajmujšcych się obronš, by stawić czoło możliwym zamieszkom. Wojsko przygotowuje "plan z różnymi poziomami zagrożenia, który zostanie uruchomiony, jeœli będzie taka koniecznoœć" - podał dziennik "Haarec". Według gazety kilka batalionów, które obecnie sš szkolone lub biorš udział w manewrach, zostało uprzedzonych, że pod koniec tygodnia mogš zostać wysłane na okupowane terytoria na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Rzecznik policji Micky Rosenfeld powiedział EFE, że obowišzujš "typowe œrodki bezpieczeństwa". - Oczywiœcie jesteœmy przygotowani na każdš sytuację - zapewnił, dodajšc, że "na razie nie ma zmian w terenie pod względem œrodków bezpieczeństwa policyjnego".

Palestyńskie ugrupowania zapowiedziały "trzy dni gniewu", poczšwszy od wtorku do pištku, w ramach sprzeciwu wobec "północnoamerykańskiego spisku przeciwko Jerozolimie". Palestyńczycy chcš, by zaanektowana przez Izrael Jerozolima Wschodnia była stolicš ich niepodległego państwa.

Lider Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny Talal Abu Zarifa powiedział EFE, że frakcje porozumiały się w sprawie przeprowadzenia "serii popularnych działań, by podkreœlić, że Jerozolima jest czerwonš liniš i że jest stolicš Palestyny". Nie wyjaœnił, na czym majš polegać te działania.

W nocy z wtorku na œrodę w Betlejem demonstranci palili zdjęcia Trumpa. Rano doszło do niewielkich starć między młodymi Palestyńczykami a izraelskimi żołnierzami przy punkcie kontrolnym w Betlejem i w obozie dla uchodŸców w Al-Arub, na północ od Hebronu - podała palestyńska agencja prasowa Maan.

Według EFE w pištek należy się spodziewać starć, głównie w Jerozolimie, po popołudniowych modlitwach.

W Strefie Gazy radykalny Hamas, który kontroluje te terytoria, ogłosił, że pištek będzie "dniem gniewu", co może wywołać starcia na granicy. Rano mimo deszczu setki ludzi protestowały na Placu Nieznanego Żołnierza w Gazie.

Przywódca polityczny Hamasu Ismail Hanije oznajmił w liœcie do arabskich przywódców, że przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy "rozpali ogień gniewu" i że "naród palestyński nigdy nie zaakceptuje tej decyzji i będzie stawiał jej czoło z całš swš mocš".

Rzecznik Hamasu Fawzi Barhum nazwał spodziewanš decyzję Trumpa "atakiem na palestyńskie, arabskie, islamskie prawo do Jerozolimy" i zaapelował do Palestyńczyków, by na wszelkie możliwe sposoby się jej sprzeciwiali i utrudniali jej wykonanie.

Chociaż palestyńskie ministerstwo edukacji nie nakazało zamknięcia szkół, to wezwało uczniów do demonstracji przeciwko administracji USA. Przedstawiciele kilku szkół z Ramallah powiedzieli jednak EFE, że w œrodę z powodu deszczu uczniowie najpewniej nie będš protestować.

Na czwartek ugrupowania palestyńskie zapowiedziały marsz w Ramallah.

Przedstawiciel palestyńskich sił bezpieczeństwa w rozmowie z dziennikiem "Jedijot Achronot" nie wykluczył, że decyzja Trumpa doprowadzi do trzeciej intifady. Przypomniał o poważnych kryzysach zwišzanych z Jerozolimš z 1996, 2000 i 2015 roku.

Izraelskie Ÿródła mówiły w œrodę "Jedijot Achronot", że "przygotowujš się na każdy scenariusz" i że "granie na uczuciach religijnych może wywołać zamieszki".

We wtorek póŸnym wieczorem czasu lokalnego przedstawiciel Białego Domu, potwierdzajšc wczeœniejsze zapowiedzi administracji w tej sprawie, poinformował, że Trump ogłosi w œrodę, iż Stany Zjednoczone uznajš Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Wystšpienie amerykańskiego prezydenta jest zapowiedziane na godz. 19 czasu polskiego.

Trump ma także polecić Departamentowi Stanu USA rozpoczęcie procedury przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, co może potrwać nawet kilka lat. Przeniesienie placówki z Tel Awiwu do Jerozolimy było jednš z obietnic wyborczych Trumpa.

Społecznoœć międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieœci się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny szeœciodniowej zajšł wschodniš częœciš miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rzšdowych, w tym parlament i Sšd Najwyższy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL