Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Demonstracja poparcia dla Saakaszwilego w Tbilisi

PAP/EPA
Trzy tysišce zwolenników gruzińskiej partii, założonej przez Micheila Saakaszwilego, demonstrowało w Tbilisi, ostrzegajšc przed ewentualnš ekstradycjš byłego prezydenta z Ukrainy.

Demonstranci stwierdzili, że ich wiec powinien być sygnałem dla władz, iż w przypadku deportacji i aresztowania Saakaszwilego odbędš się masowe protesty.

Zarzuty ukraińskich prokuratorów, którzy wystawili za Saakaszwilim list gończy, nie majš zwišzku z oskarżeniami wobec byłego prezydenta w Gruzji. Członkowie założonej przez Saakaszwilego partii Ruch Narodowego Zjednoczenia mówili jednak na wiecu w Tbilisi, że obawiajš się, że może dojœć do ekstradycji.

Zjednoczony Ruch Narodowy został odsunięty od władzy po wyborach parlamentarnych w 2012 roku, a Saakaszwili jest œcigany w Gruzji za rzekome zaangażowanie za przemoc wobec demonstrantów i nalot służb na prywatnš stację telewizyjnš podczas jego prezydentury w latach 2004-2013.

Na Ukrainie Saakaszwili jest oskarżany o otrzymanie wsparcia finansowego od zorganizowanej grupy przestępczej powišzanej z obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Ten ostatni mieszka w Rosji, w Kijowie jest sšdzony zaocznie pod zarzutem zdrady.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL