Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Premier Kanady: Nie przenosimy ambasady z Tel Awiwu

AFP
Kanada nie przeniesie swojej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu – oznajmił w czwartek w Kantonie kanadyjski premier Justin Trudeau, komentujšc decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

"Polityka Kanady względem Bliskiego Wschodu jest niezmienna. Musimy pracować na rzecz dwupaństwowego rozwišzania poprzez bezpoœrednie negocjacje" stron konfliktu – powiedział Trudeau na konferencji prasowej w kuluarach spotkania biznesowego Fortune Global Forum w Kantonie na południu Chin.

"Będziemy nadal konstruktywnie i rzeczowo angażować się w regionie, w partnerstwie z krajami œwiata" - powiedział Trudeau. I podkreœlił: "Nie będziemy przenosić ambasady z Tel Awiwu".

Kanadyjski premier odparł w ten sposób na pytanie o ocenę decyzji Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu do tego miasta amerykańskiej ambasady w tym kraju. Trudeau nie odpowiedział, czy osobiœcie poruszy ten temat z przywódcš USA.

Wczeœniej minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland podkreœlała, że kwestia statusu Jerozolimy może być rozstrzygnięta "tylko jako częœć ogólnego uregulowania sporu palestyńsko-izraelskiego".

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oœwiadczyła, że nie zgadza się z decyzjš amerykańskiego prezydenta. Wyjaœniła, że stanowisko jej rzšdu przewiduje ustalenie statusu Jerozolimy poprzez negocjacje pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami, i dodała, że decyzja nie będzie pomocna dla pokoju w regionie.

Poważne zaniepokojenie oœwiadczeniem Trumpa wyraziła Unia Europejska. UE uważa, że uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela może mieć negatywne następstwa dla perspektyw pokojowych. Od decyzji zdystansowała się również niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oœwiadczył, że jednostronna decyzja USA w sprawie Jerozolimy jest godna pożałowania, sprzeczna z prawem międzynarodowym, a "Francja jej nie aprobuje". Macron zaapelował też do zainteresowanych stron, by "za wszelkš cenę uniknęły przemocy".

Œwieckie organizacje palestyńskie i islamskie stowarzyszenia we wspólnym oœwiadczeniu wezwały do strajku generalnego i organizowania wieców w odpowiedzi na oœwiadczenie prezydenta USA.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL