Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Katastrofa w Wenezueli: Inflacja osišgnęła 1369 proc.

AFP
Kryzys gospodarczy narastajšcy w Wenezueli doprowadził po raz pierwszy do czterocyfrowej inflacji - sięgnęła ona 1369 proc.

Podczas gdy rzšd prezydenta Nicolasa Maduro zaprzestał publikowania rzeczywistych danych dotyczšcych inflacji, jedyna wenezuelska instytucja kontrolowana przez opozycję, czyli parlament - zmarginalizowany przez Maduro - podaje, że ten rok gospodarczy zamknie się w kraju inflacjš sięgajšcš 2000 proc.

W listopadzie ceny wzrosły o 56,7 proc. Maduro tłumaczy katastrofę gospodarczš "ekonomicznš wojnš", jakš prowadzi z nim opozycja. Ekonomiœci uznajš, że kraj dotknęła hiperinflacja, jeœli przez kwartał miesięczna stopa inflacji przekracza 50 proc.

Zewnętrzny dług publiczny Wenezueli wynosi około 150 mld dol. Restrukturyzacja takiego zadłużenia wobec zapaœci gospodarczej kraju będzie trudna, zwłaszcza że z powodu nieprawidłowoœci wyborczych oraz rozmontowywania demokracji Waszyngton nałożył sankcje gospodarcze nie tylko na Caracas, ale też naftowego państwowego giganta PDVSA, samego Maduro i jego otoczenie. Embargo na pewne towary nałożyła na Wenezuelę również Unia Europejska.

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła niedawno, że Wenezuela nie obsługuje częœci dwóch długów zwišzanych z obligacjami skarbowymi, co potwierdza "częœciowš niewypłacalnoœć" państwa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL