Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Drugi dzień szczytu UE-UA w Abidżanie poświęcony m.in. bezpieczeństwu

AFP
Europejscy i afrykańscy przywódcy, drugiego dnia szczytu Unia Europejska-Unia Afrykańska, będš rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i współpracy na rzecz ładu i stabilizacji. Obrady podsumujš szef RE Donald Tusk i szef UA, prezydent Gwinei Alpha Conde.

Tematem przewodnim pištego już szczytu przywódców i szefów rzšdów państw obu kontynentów - poza relacjami między Europš i Afrykš - sš problemy młodzieży.

 

Podczas pierwszego dnia obrad w przemówieniach inauguracyjnych szefów europejskich i afrykańskich instytucji w Abidżanie powrócił jednak temat migracji. Przewodniczšcy Rady Europejskiej Donald Tusk oœwiadczył, że rozwišzanie tego problemu to odpowiedzialnoœć zarówno UE, jak i UA. Przewodniczšcy Unii Afrykańskiej, prezydent Gwinei Alpha Conde zaapelował o wspólne działania w rozwišzaniu kryzysu migracyjnego, a szef Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki podziękował UE za wsparcie w zakresie bezpieczeństwa i walki z nielegalnš migracjš.

Również w œrodę zdecydowano, że UE, Unia Afrykańska i ONZ powołajš wspólnš grupę zadaniowš, której celem będzie ochrona życia migrantów i uchodŸców wzdłuż szlaków migracyjnych, zwłaszcza w Libii. To reakcja na informacje o nielegalnych aukcjach migrantów w Libii, którzy przez ten kraj chcieli dostać się do Europy.

PóŸnym wieczorem pierwszego dnia obrad zaakceptowano także plan pilnej, ale dobrowolnej ewakuacji migrantów z Libii do krajów ich pochodzenia. Z takim wnioskiem wystšpił prezydent Francji Emmanuel Macron. Według niego operacja rozpocznie się "w najbliższych dniach lub tygodniach".

Podczas szczytu w Abidżanie władze Libii zgodziły się na dostęp przedstawicieli Biura Wysokiego Komisarza ds. UchodŸców (UNHCR) i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) do obozów, w których przebywajš migranci i uchodŸcy. Zgodziły się także na identyfikację obozów, w których odbywały się aukcje migrantów.

W czwartek odbędš się dwie sesje plenarne poœwięcone kolejno bezpieczeństwu oraz współpracy na rzecz ładu i stabilizacji. Na zakończenie planowana jest sesja podsumowujšca, przyjęcie dokumentu końcowego oraz wystšpienia przewodniczšcego RE i szefa UA.

Polskę w spotkaniu europejskich i afrykańskich liderów reprezentuje premier Beata Szydło wraz wiceministrami SZ: Joannš Wroneckš i Konradem Szymańskim. Szefowa polskiego rzšdu jako najważniejsze powody swojej wizyty wymieniła rozmowę dotyczšcš programów prorozwojowych dla Afryki, relacje bilateralne i politykę klimatycznš. Szydło spotkała się także na marginesie szczytu z premierem Etiopii Hailemariamem Desalegnem i szefem algierskiego rzšdu Ahmedem Ujahiš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL