Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wycinka puszczy. Kempa: Wyrok bardziej ideologiczny

Beata Kempa
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Uznaję ten wyrok jako bardziej ideologiczny niż merytoryczny - powiedziała Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera, komentujšc decyzję Trybunału Sprawiedliwoœci UE ws. Puszczy Białowieskiej. Dodała, że rzšd upora się "i z tym problemem".

Minister Beata Kempa była pytana w poniedziałek w TVN 24 m.in. o to, czy Polska dostosuje się do zakazu zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej?

"Uporamy się i z tym problemem, to jest niepierwsza kłoda, która jest rzucona Polsce pod nogi. Ja uznaję ten wyrok jako bardziej ideologiczny niż merytoryczny" - podkreœliła Kempa.

Jak oceniła, Unia Europejska w sposób "doœć ideologiczny podchodzi do tej kwestii". "Chciałaby, żeby zupełnie Puszcza Białowieska zaniknęła. Tak nie będzie" - mówiła Kempa.

Dopytywana, czy Polskę stać będzie na to, by płacić 100 tys. euro kary dziennie, odpowiedziała: "A czy Pani by chciała, by kornik drukarz atakował kolejne drzewa?".

Beata Kempa bardzo dobrze oceniła zarazem działania ministra œrodowiska prof. Jana Szyszko. "Mnie jego argumentacja przekonuje" - dodała. Wskazała, że Szyszko "jest naukowcem, bardzo uznanym".

"Myœlę, że sobie z tš kwestiš również poradzimy" - podsumowała. I zaznaczyła: "Na pewno się uporamy i z tym wyrokiem".

Trybunał Sprawiedliwoœci UE orzekł w poniedziałek, że oprócz sytuacji wyjštkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

Trybunał stwierdził, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie œrodków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z wnioskiem takim wyszła KE.

"Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóŸniej w cišgu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich œrodkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazujšc z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leœnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich koniecznoœć dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego" - podkreœlono w komunikacie Trybunału.

Gdyby Komisja uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażšdać nowego postępowania. Jeœli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokoœci co najmniej 100 tys. euro dziennie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL