Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ukraina: Ranni na Majdanie ze statusem uczestników działań bojowych

Flickr/Juanedc
Osoby, które ucierpiały w wyniku rewolucji godnoœci na przełomie 2013 i 2014 roku na Majdanie Niepodległoœci w Kijowie, otrzymajš status uczestników działań bojowych – zdecydowała Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy.

Status ten będzie przysługiwał jedynie demonstrantom i nie mogš na niego liczyć funkcjonariusze ówczesnej milicji, milicyjnych oddziałów specjalnych, wojsk MSW oraz armii, którzy zostali ranni w trakcie rewolucji.

- Uczestnicy rewolucji godnoœci, którzy doznali ciężkich, œrednich i lekkich obrażeń otrzymajš status uczestnika rewolucji godnoœci. Osoby takie dostanš odpowiednie zaœwiadczenie, które będzie upoważniało do zniżek i innych ulg, takich samych, jakie majš uczestnicy działań bojowych – mówił przed głosowaniem szef parlamentarnej komisji ds. weteranów Ołeksandr Tretiakow.

- Jest to bardzo ważna ustawa, szczególnie w kontekœcie zbliżajšcej się czwartej rocznicy rewolucji godnoœci. Jest to szansa na okazanie szacunku uczestnikom rewolucji i ich bliskim – powiedział przewodniczšcy Rady Najwyższej Andrij Parubij.

Zgodnie z ustawš, którš poparło 241 posłów w 450-osobowym parlamencie, status uczestnika rewolucji godnoœci otrzymajš osoby, które udokumentujš uzyskanie pomocy medycznej w okresie między 21 listopada 2013 roku i 30 kwietnia 2014 roku.

Rewolucja na Majdanie rozpoczęła się 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładajš podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Wywołało to protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe poczštkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100, a rannych zostało ok. tysišca osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziœ.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL