Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

USA: Sessions przyznał, że słyszał o kontaktach sztabu Trumpa z Rosjanami

Jeff Sessions
AFP
Szef resortu sprawiedliwoœci Jeff Sessions występujšc w Kongresie we wtorek stwierdził, że "słyszał" od jednego z pracowników sztabu wyborczego Trumpa "o kontaktach z Rosjanami". Poprzednio Sessions utrzymywał, że nigdy nie był informowany o takich kontaktach.

Podczas ponad dwugodzinnego przesłuchania przed Komisjš Sprawiedliwoœci Izby Reprezentantów członkowie komisji z Partii Demokratycznej argumentowali, że wczeœniejsze zapewnienia Sessionsa, że nic nie wiedział o kontaktach sztabu wyborczego Trumpa z osobami powišzanymi z Kremlem, kłócš się ze złożonymi pod przysięgš zeznaniami dwóch doradców sztabu wyborczego Trumpa ds. międzynarodowych. 

Wspomniani doradcy, Carter Page i George Papadopoulos, twierdzili, że poinformowali Sessionsa, ówczesnego republikańskiego senatora ze stanu Alabama, o swoich kontaktach z Rosjanami. Podczas ubiegłorocznej kampanii przed wyborami prezydenckimi Sessions był jednym z najbliższych doradców nowojorskiego miliardera. 

Papadopoulos, który w ubiegłym miesišcu przyznał się do składania fałszywych zeznań, ujawnił, że Sessions był obecny podczas spotkania z Trumpem w marcu ub. roku, kiedy omawiano możliwoœć spotkania ówczesnego republikańskiego kandydata Do Białego Domu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

Page, były doradca sztabu wyborczego Trumpa ds. energii, zeznał, że latem ub. roku informował Sessionsa, iż podczas pobytu w Moskwie wygłosi wykład na miejscowym uniwersytecie. Page podczas pobytu w Moskwie spotkał się m.in z wicepremierem Rosji Arkadym Dworkowiczem. 

Sessions, często pytany przez demokratycznych członków komisji o te rozbieżnoœci, nie kwestionował wiarygodnoœci zeznań byłych pracowników sztabu Trumpa. Po prostu wyjaœnił, że nie pamiętał szczegółów spotkań i osób, które w nich uczestniczyły przed rokiem.

"Odrzucam jakiekolwiek zarzuty, że kłamałem" – podkreœlił gniewnie 70-letni obecnie Sessions. 

Szef resortu sprawiedliwoœci, który jest zarazem prokuratorem generalnym, nie wykluczył całkowicie możliwoœci powołania kolejnego specjalnego prokuratora, tym razem do wyjaœnianie zarzutów zwišzanych z działalnoœciš Hillary Clinton podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Sessions zastrzegł się jednak, że aby powołać specjalnego prokuratora muszš być spełnione okreœlone kryteria. 

"Nawet jeœli +wyglšda na to+, że warto powołać specjalnego prokuratora to jeszcze za mało, aby istniały podstawy do powołania specjalnego prokuratora" – powiedział Sessions.

Prezydent Trump i szereg republikanów domaga się powołania specjalnego prokuratora m.in. w celu wyjaœnienia roli Hillary Clinton w zbieraniu kompromitujšcych materiałów na Donalda Trumpa podczas kampanii wyborczej oraz w zaaprobowaniu przez niš zakupu przez rosyjskš firmę Rosatom kanadyjskiego przedsiębiorstwa Uranium One. 

Uranium One posiadało koncesję na wydobycie uranu z ok. 20 procent znanych złóż uranu w Stanach Zjednoczonych. Dlatego sprzedaż tej firmy rosyjskiemu gigantowi Rosatom wymagała zgody władz amerykańskich, w tym kierowanego przez Hillary Clinton Departamentu Stanu. 

Zdaniem wielu polityków z Partii Republikańskiej Rosatom uzyskał zgodę władz amerykańskich na wykupienie Uranium One dzięki hojnym darom na rzecz fundacji charytatywnej byłego prezydenta Billa Clintona.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL