Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wojsko opanowało radio i TV w Zimbabwe

Constantino Chiwenga
AFP
Wojsko opanowało w nocy z wtorku na œrodę gmach państwowego radia i telewizji ZBC w stolicy Zimbabwe - Harare, mnożš się pogłoski o zamachu stanu i próbie obalenia 93-letniego prezydenta Roberta Mugabe. Rzšdzšca partia ZANU-PF oskarżyła dowódcę sił zbronych o "zdradzieckie zachowanie".

"Chcemy bardzo jasno oœwiadczyć, że nie jest to wojskowy zamach stanu. Naszym celem sš jedynie kryminaliœci, którzy dokonujš przestępstw powodujšcych cierpienia społeczne i gospodarcze w kraju i spowodowanie aby wymierzono im sprawiedliwš karę" - powiedział oficer.

"Spodziewamy się, że sytuacja unormuje się jak tylko wykonamy naszš misję" - dodał. Wezwał aby w koœciołach modlono się o ojczyznę.

Według rzecznika 93-letni prezydent Robert Mugabe i jego rodzina sš bezpieczni i nic im nie grozi.

Obserwatorzy podkreœlajš jednak, że sytuacja pozostaje niejasna i wcišż nie wiadomo kto dowodzi akcjš wojska.

W Harare słychać było przynajmniej trzy silne wybuchy, ulice patrolowane sš przez żołnierzy i pojazdy opancerzone. Wojsko zajęło też gmach państwowego radia i telewizji ABC.

Wczeœniej dowódca sił zbrojnych Zimbabwe gen. Constantino Chiwenga zagroził interwencjš wojskowš motywujšc jš koniecznoœciš położenia kresu czystkom w rzšdzšcej partii Afrykański Narodowy Zwišzek Zimbabwe - Front Patriotyczny (ZANU-PF). Ofiarami tych czystek mieli padać sojusznicy generała i wiceprezydenta Emmersona Mnangagwy.

Chiwenga otwarcie rzucił wyzwanie prezydentowi Mugabe gdy ten zdymisjonował Mnangagwę. Był on uważany za następcę i głównego rywala 93-letniego Mugabe. Ich rywalizacja doprowadziła do rozłamu w łonie partii rzšdzšcej. Mnangagwa, który miał poparcie armii, uciekł za granicę twierdzšc, że obawia się o swoje życie.

Obecnie najmocniejszš kandydatkš jest żona prezydenta, dużo od niego młodsza, ambitna Grace Mugabe. Popierajšca jš frakcja ZANU-PF dšży do zwolnienia ponad 100 wysokich rangš funkcjonariuszy państwowych uważanych za stronników zdymisjonowanego wiceprezydenta.

Mugabe, który sprawuje rzšdy w kraju od 37 lat, okreœlany jest jako "Wielki Stary Człowiek" afrykańskiej sceny politycznej.

Jednak poza Afrykš, a zwłaszcza na Zachodzie, Mugabe uważany jest za despotę, którego autokratyczne rzšdy doprowadziły do katastrofalnej sytuacji gospodarczej kraju i który chwyta się wszelkich sposobów aby utrzymać się przy władzy.

Departament Stanu USA wezwał we wtorek strony konfliktu w Zimbabwe do "spokojnego i pokojowego" rozwišzania spornych problemów. Ambasada USA w Harare wezwała obywateli amerykańskich przebywajšcych w Zimbabwe do "pozostawania w bezpiecznych miejscach" do czasu dalszych zaleceń. Pracownikom ambasady polecono aby w œrodę pozostali w domach "ze względu na niepewnš sytuację politycznš".

Podobne zalecenie wystosowało MSZ Wielkiej Brytanii dla obywateli brytyjskich.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL