Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"FT": wyniki wyborów w Japonii zapowiadajš zmianę konstytucji

AFP
"Financial Times" komentuje we wtorek sukces wyborczy premiera Japonii Shinzo Abego i przewiduje, że podczas kolejnej kadencji na stanowisku szefa rzšdu będzie on chciał zmieniać pacyfistycznš konstytucję. Dziennik zaleca japońskiemu premierowi ostrożnoœć.

W niedzielnych przedterminowych wyborach do izby niższej parlamentu Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) Abego w koalicji z partiš Komeito zapewniła sobie większoœć konstytucyjnš.

"FT" podkreœla w artykule redakcyjnym, że nowelizacja konstytucji zawsze była upragnionym celem Abego. Konstytucja została przyjęta w 1947 roku, kiedy Japonia była pod okupacjš Stanów Zjednoczonych. Artykuł 9 ustawy zasadniczej wyklucza wojnę jako œrodek rozwišzywania sporów międzynarodowych i formalnie zabrania Japonii utrzymywania takiego potencjału sił zbrojnych, który umożliwiałby zaangażowanie się w wojnę.

Niemniej jednak, Japonia ma takie siły zbrojne, nazywajšc je Siłami Samoobrony - wskazuje brytyjski dziennik. Zwłaszcza japońska marynarka wojenna należy do najnowoczeœniejszych na œwiecie. A przyjęte przed dwoma laty ustawy pozwalajš Japonii walczyć u boku USA w konfliktach mogšcych mieć znaczšcy wpływ na państwo japońskie. "Ta konstytucja jest więc swego rodzaju anachronizmem" - pisze "FT" i wyraża opinię, że uzasadnione jest dšżenie rzšdu w Tokio do jej modyfikacji tak, aby odpowiadała nowym realiom.

Gazeta wskazuje, że sytuacja Japonii w dziedzinie bezpieczeństwa zmieniła się za sprawš wzrostu potęgi Chin oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej, dysponujšcej bombš atomowš i prowadzšcej próby rakietowe.

Jednak wielu Japończyków obawia się nowelizacji konstytucji, która pomogła w zachowaniu pokoju przez tak wiele lat - odnotowuje "FT". Dziennik dodaje, że jest zrozumiałe, iż obawiajš się oni, że usunięcie artykułu 9 z konstytucji byłoby "prowokacyjnym sygnałem dla Chin i innych państw azjatyckich" podejrzliwych w kwestii odrodzenia się japońskiego militaryzmu w czasie, gdy sytuacja jest napięta na Półwyspie Koreańskim i trwajš spory o wyspy na dalekowschodnich morzach.

"FT" zwraca uwagę, że nowelizacja konstytucji będzie wymagała nie tylko zgody obu izb parlamentu Japonii, musi też zostać poddana pod referendum i nie ma gwarancji, że rzšd je wygra. Gazeta wskazuje w kontekœcie sukcesu wyborczego PLD na stosunkowo niskš frekwencję w niedzielnych wyborach oraz pojawienie się nowej siły opozycyjnej, Konstytucyjnej Partii Demokratycznej, która sprzeciwia się "manipulowaniu przy pacyfistycznej klauzuli".

"FT" wskazuje, że kwestia zmiany japońskiej konstytucji może podsycić napięcia w regionie, zwłaszcza jeœli Chiny uznajš, że ich interesy sš zagrożone. - Pan Abe powinien więc powœcišgnšć swe bardziej konfrontacyjne instynkty - uważa brytyjski dziennik.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL