Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Trump chciał dziesięciokrotnie zwiększyć arsenał nuklearny USA? "Fake News"

PAP/EPA
Prezydent Donald Trump powiedział wysokim rangš przedstawicielom władz na spotkaniu w lipcu, że chce zwiększyć arsenał nuklearny USA dziesięciokrotnie. Sekretarz stanu Rex Tillerson miał zareagować, nazywajšc prezydenta „durniem” - twierdzi telewizja NBC.

Trzy osoby obecne na spotkaniu, które pragnš zachować anonimowoœć, powiedziały NBC, że komentarz Trumpa był odpowiedziš na pojawienie się podczas briefingu slajdu, który pokazywał postępujšcš redukcję amerykańskiego arsenału nuklearnego od póŸnych lat 60. Prezydent miał zasugerować, że woli być na poczštku tego wykresu, gdy arsenał nuklearny jest duży, niż pod koniec, kiedy się zmniejsza.

Rozmówcy stacji uważajš, że komentarz Trumpa nie miał oznaczać dosłownie chęci posiadania większej iloœci broni nuklearnej; wzbudził on raczej podejrzenia co do znajomoœci tematyki broni atomowej przez prezydenta i problemów z tym zwišzanych. Dwóch przedstawicieli administracji obecnych na spotkaniu słyszało, jak Trump w trakcie dyskusji wielokrotnie wyraził chęć posiadania nie tylko większej iloœci broni nuklearnej, ale także wojska i sprzętu wojskowego.

Ci sami uczestnicy powiedzieli, że osoby obecne (włšcznie z Tillersonem) były zaskoczone tym komentarzem Trumpa. Spotkanie, które odbyło się 20 lipca w Pentagonie, jest opisywane jako "przydługi i czasami napięty przeglšd amerykańskich sił i operacji na całym œwiecie". Po nim stacja NBC, a następnie amerykańskie media podały po raz pierwszy, że szef amerykańskiej dyplomacji nazwał prezydenta "durniem” (ang. moron). Tillerson zareagował na to oœwiadczeniem, w którym zapewnił o swojej lojalnoœci wobec Trumpa, którego nazwał "mšdrym człowiekiem".

Cytowani przez NBC anonimowi przedstawiciele administracji powiedzieli także, że cały czas pracujš nad odpowiedziš na wszystkie wštpliwoœci prezydenta dotyczšce długo zapowiadanego przeglšdu polityki nuklearnej, który ma zostać zakończony na poczštku 2018 roku. - On (Trump) całkowicie wspiera modernizację (arsenału nuklearnego) (...) i obawia się, że USA przestały w niš inwestować - powiedział o prezydencie pracownik administracji.

Jakiekolwiek powiększenie arsenału nuklearnego USA byłoby nie tylko złamaniem wieloletniej amerykańskiej doktryny nuklearnej, ale także byłoby sprzeczne międzynarodowymi porozumieniami rozbrojeniowymi, które podpisał każdy prezydent od czasu Ronalda Reagana. Eksperci ostrzegajš, że taki ruch mógłby rozpoczšć ponowny globalny wyœcig zbrojeń.

Prezydent zareagował na wiadomoœć stacji w œrodę rano na Twitterze, nazywajšc NBC "fake news"; dodał, że historia o zwiększeniu arsenału nuklearnego jest "całkowitš fikcjš, zmyœlonš, by go poniżyć", a NBC jest według niego równe CNN. Następnie zapytał, kiedy, przy takiej iloœci "fake news", które powstajš w NBC oraz innych stacjach, będzie odpowiedni moment na zakwestionowanie posiadanych przez nie licencji na nadawanie.

Według danych Amerykańskiej Federacji Naukowców USA majš obecnie około 4 tys. głowic nuklearnych, a w latach 60. miały ich najwięcej - 32 tys.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL