Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Irak: Kurdowie chcš rozmów z Bagdadem o restrykcjach po referendum

AFP
Kurdyjski Rzšd Regionalny (KRG) zaproponował irackim władzom rozmowy o statusie kurdyjskich lotnisk, banków i punktów kontroli granicznych objętych restrykcjami po referendum z 25 wrzeœnia, w którym Kurdowie zagłosowali za niepodległoœciš.

Po plebiscycie, uznanym przez władze centralne Iraku za niekonstytucyjny i nielegalny, iracki rzšd m.in. zamknšł przestrzeń powietrznš nad Kurdystanem dla międzynarodowej komunikacji lotniczej, zażšdał od kurdyjskich władz przekazania mu kontroli nad tamtejszymi lšdowymi przejœciami granicznymi i wstrzymał sprzedaż dolarów czterem kurdyjskim bankom.

"Aby uniknšć tej kary zbiorowej, zwracamy się do (premiera Iraku) Hajdara al-Abadiego ponownie, że jesteœmy gotowi na każdš formę dialogu czy negocjacji, zgodnych z irackš konstytucjš" - brzmi oœwiadczenie KRG opublikowane w œrodę wieczorem. Zaoferowano w nim rozmowy "dotyczšce przejœć, handlu międzynarodowego, banków i lotnisk oraz dostarczania usług obywatelom".

Agencja Reutera zauważa, że komunikat ten ukazuje zmianę taktyki kurdyjskich władz, które wczeœniej oskarżały irackie siły o "przygotowywanie dużego ataku" na kurdyjskie siły w bogatej w ropę naftowš prowincji Kirkuk oraz na obszarach koło Mosulu. Rzecznik irackiej armii zaprzeczył jednak, by wojsko planowało jakikolwiek atak na kurdyjskie siły.

W czwartek peszmergowie (kurdyjskie siły zbrojne) odcięli za pomocš usypanych z piasku wałów dwie główne drogi łšczšce iracki Kurdystan z Mosulem. Jak tłumaczył AFP przedstawiciel peszmergów, miało być to œrodkiem zapobiegawczym i reakcjš na sygnały o rozmieszczaniu i ruchach irackich sił w pobliżu "linii frontu". Po kilku godzinach blokadę jednak zdjęto.

Od uznanego przez Bagdad za nielegalne referendum z 25 wrzeœnia, w którym zdecydowana większoœć wyborców opowiedziała się za niepodległoœciš Kurdystanu, nasila się wyraŸnie konflikt między Bagdadem a Irbilem. W œrodę iracki sšd wydał nakazy aresztowania przewodniczšcego komisji wyborczej odpowiedzialnej za organizację plebiscytu w irackim Kurdystanie oraz dwóch członków tej komisji, którzy "zorganizowali referendum, działajšc wbrew decyzji Sšdu Najwyższego". 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL