Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Waszczykowski o rezolucji Rady Europy: Nieuprawniona ingerencja

PAP/Leszek Szymański
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił w Londynie, że rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. praworzšdnoœci w niektórych krajach Europy, w tym Polsce, to "nieuprawniona ingerencja instytucji zewnętrznych".

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Antonim Macierewiczem w Polskim Oœrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie Waszczykowski podkreœlił, że rezolucja ma charakter "stygmatyzowania i atakowania Polski".

- Przypominamy œwiatu i naszym sojusznikom w Europie, że kwestia reformy wymiaru sprawiedliwoœci to jest kwestia, która pozostała jako jedna z ostatnich do zmodernizowania przez ostatnie 25 lat. Polacy od lat domagali się tych reform i jednoczeœnie dali nam dwa lata temu silny mandat i pozwolenie na zreformowanie tego aspektu życia polityczno-społecznego - powiedział szef MSZ.

Jak podkreœlił, "reformujšc wymiar sprawiedliwoœci, importujemy przyjęte już w krajach demokratycznych rozwišzania", a "w zwišzku z tym, to co jest dobre np. w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, powinno być również dobre i akceptowane w Polsce".

- W zwišzku z tym, iż jest takie oczekiwanie społeczeństwa, że mamy na to mandat i importujemy już sprawdzone rozwišzania międzynarodowe, uważamy, że wszelka ingerencja instytucji zewnętrznych jest nieuprawniona, tym bardziej, że ta sfera modernizacji i regulacji życia nie podlega rozwišzaniom europejskim i unijnym, do których roœci sobie prawo Komisja Europejska - powiedział szef MSZ.

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony przebywajš w Londynie w ramach spotkania tzw. kwadrygi, czyli ze swoimi odpowiednikami w rzšdzie Wielkiej Brytanii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL