Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Erdogan: USA poświęcajš dla ambasadora relacje z sojusznikiem

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, mówišc o konflikcie z USA zwišzanym z wstrzymaniem wydawania wiz, oœwiadczył, że Waszyngton poœwięca swoje relacje z sojusznikiem z NATO dla swojego ambasadora; amerykańskiego dyplomatę obarczył winš za spór.

- Osobš, która jest tego konfliktu przyczynš jest ambasador USA - mówił w Ankarze turecki prezydent.

Dodał, że "nie do zaakceptowania jest to, iż Stany Zjednoczone poœwięcajš relacje ze strategicznym partnerem dla ambasadora, który nie wie, gdzie jest jego miejsce". We wtorek Erdogan mówił, że jeœli to ambasador USA w Ankarze John Bass podjšł decyzję o wstrzymaniu wydawania nieimigracyjnych wiz dla Turków, Stany Zjednoczone powinny go zwolnić. 

Wydawanie wiz wstrzymano po zatrzymaniu pracownika amerykańskiego konsulatu, Metina Topuza. Erdogan ocenił, że Stany Zjednoczone w swoim konsulacie w Stambule ukrywały podejrzanego.

Topuz, obywatel Turcji, ma być sšdzony za próbę obalenia władz konstytucyjnych swego kraju. Waszyngton potępił zatrzymanie go jako bezpodstawne i Ÿle wpływajšce na kontakty między sojusznikami z NATO.

Jak komentujš agencje, stosunki między Ankarš a Waszyngtonem wkraczajš właœnie w fazę poważnego kryzysu, a pogarszały się od dawna, zwłaszcza odkšd władze USA odmówiły wydania mieszkajšcego tam tureckiego kaznodziei islamskiego Fethullaha Gulena, uznawanego przez Ankarę za inicjatora nieudanego wojskowego zamachu stanu w Turcji w 2016 roku. Turecki rzšd oskarża o zwišzki z ruchem Gulena zatrzymanego pracownika amerykańskiego konsulatu. 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL