Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Polityka

Erdogan: USA poświęcają dla ambasadora relacje z sojusznikiem

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, mówiąc o konflikcie z USA związanym z wstrzymaniem wydawania wiz, oświadczył, że Waszyngton poświęca swoje relacje z sojusznikiem z NATO dla swojego ambasadora; amerykańskiego dyplomatę obarczył winą za spór.

- Osobą, która jest tego konfliktu przyczyną jest ambasador USA - mówił w Ankarze turecki prezydent.

Dodał, że "nie do zaakceptowania jest to, iż Stany Zjednoczone poświęcają relacje ze strategicznym partnerem dla ambasadora, który nie wie, gdzie jest jego miejsce". We wtorek Erdogan mówił, że jeśli to ambasador USA w Ankarze John Bass podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania nieimigracyjnych wiz dla Turków, Stany Zjednoczone powinny go zwolnić. 

Wydawanie wiz wstrzymano po zatrzymaniu pracownika amerykańskiego konsulatu, Metina Topuza. Erdogan ocenił, że Stany Zjednoczone w swoim konsulacie w Stambule ukrywały podejrzanego.

Topuz, obywatel Turcji, ma być sądzony za próbę obalenia władz konstytucyjnych swego kraju. Waszyngton potępił zatrzymanie go jako bezpodstawne i źle wpływające na kontakty między sojusznikami z NATO.

Jak komentują agencje, stosunki między Ankarą a Waszyngtonem wkraczają właśnie w fazę poważnego kryzysu, a pogarszały się od dawna, zwłaszcza odkąd władze USA odmówiły wydania mieszkającego tam tureckiego kaznodziei islamskiego Fethullaha Gulena, uznawanego przez Ankarę za inicjatora nieudanego wojskowego zamachu stanu w Turcji w 2016 roku. Turecki rząd oskarża o związki z ruchem Gulena zatrzymanego pracownika amerykańskiego konsulatu. 

Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL