Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Gowin: na spotkaniu z prezesem PiS dyskutowaliśmy o palšcych problemach politycznych

PAP/Bartłomiej Zborowski
Dyskutowaliœmy o najbardziej palšcych problemach politycznych, takich jak reforma wymiaru sprawiedliwoœci - powiedział w czwartek prezes Polski Razem Jarosław Gowin, potwierdzajšc fakt spotkania w œrodę władz jego partii z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Niewiele mogę o tym spotkaniu powiedzieć poza tym, że spotkanie odbyło się oczywiœcie w bardzo miłej atmosferze. Pan prezes Jarosław Kaczyński przyjšł zaproszenie prezydium, władz Polski Razem. Rzeczywiœcie dyskutowaliœmy o dalszej współpracy, dyskutowaliœmy o tych najbardziej palšcych problemach politycznych, takich jak kwestia reformy wymiaru sprawiedliwoœci" - powiedział Gowin na konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Szef Polski Razem zaznaczył, że jego zdaniem "koalicja jest mocno scementowana".

Gowin pytany, czy poruszano sprawę zapowiadanego przez niego tworzenia szerokiego ugrupowania, powiedział: "tak, pan prezes był przeze mnie szeroko informowany, że taka partia powstanie"

"Już w najbliższych dniach przekażemy informację jakie œrodowiska będš stanowić trzon nowej partii, chociaż chcę podkreœlić, że w przyszłoœci na pewno będš dołšczać do niej nowi politycy i nowe œrodowiska zarówno polityczne, jak i samorzšdowe. Natomiast bardzo mocno chcę podkreœlić, że od poczštku zaplanowaliœmy powstanie tej nowej siły politycznej jako wzmocnienie obozu Zjednoczonej Prawicy" - mówił wicepremier.

Gowin stwierdził, że obóz Zjednoczonej Prawicy poszerzy się o nowe, ważne œrodowiska o profilu bardziej wolnorynkowym.

"Taka wolnorynkowa prawica dzisiaj w Polsce jest rozproszona. Pora na scalanie zwolenników wolnego rynku, swobodnej konkurencji, niskich podatków, prywatnej własnoœci. Z jednej strony scalenie, a z drugiej strony wejœcie pod ten wielki namiot jakim jest Zjednoczona Prawica" - podkreœlił.

Gowin w kwestii projektów prezydenckich ustaw o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa wskazał, że trzeba poczekać na odpowiedŸ prezydenta na postulaty przedstawione przez prezesa PiS w imieniu całej koalicji rzšdowej.

"Wyglšda na to, że jesteœmy na dobrej drodze do tego, aby osišgnšć porozumienie. Ja nie mam wštpliwoœci, że projekt prezydencki wolny jest od wad, które spowodowały, że pan prezydent słusznie w naszym przekonaniu zawetował poprzednie dwie ustawy. Wyborcy wyraŸnie oczekujš od obozu Zjednoczonej Prawicy dwóch rzeczy: po pierwsze głębokich reform, chcę zapewnić, że te głębokie reformy, także wymiaru sprawiedliwoœci, nastšpiš, ale po drugie - wyborcy oczekujš od nas jednoœci" - ocenił.

Prezes Polski Razem przyznał, że "to oczekiwanie w ostatnich tygodniach, miesišcach wystawione było na lekkš próbę". "Mam wrażenie, że zbliżamy się do takiego momentu, że przejdziemy przez to zawirowanie" - powiedział Gowin.

Podkreœlił, że zna propozycje przedstawione przez PiS prezydentowi i "kierunkowo je akceptuje".

"Natomiast za nim zajmę oficjalne stanowisko chciałbym, tak jak my wszyscy w obozie Zjednoczonej Prawicy, znać stanowisko pana prezydenta. Jeżeli pan prezydent zaakceptuje te poprawki, to moim zdaniem uchwalenie obu ustaw - o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa, będzie kwestiš najbliższych tygodni" - powiedział prezes Polski Razem

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL