Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Szef MON: Był atak cybernetyczny ze strony Rosji, w Polsce go odparliśmy

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział, że doszło do kolejnego ataku cybernetycznego ze strony Rosji, i że w Polsce został on odparty. Jak dodał, "to zagrożenie wzrasta z każdym dniem".

- Mieliœmy już trzeci kolejny atak cybernetyczny ze strony Rosji. Na szczęœcie w Polsce go odparliœmy. Ale to zagrożenie wzrasta z każdym dniem - powiedział Macierewicz w TVP1.

Jak mówił, "zaatakowane przedsiębiorstwa na Ukrainie, które miały swoje oddziały w innych krajach, o ile w innych krajach europejskich zostały zablokowane, to w Polsce nie". - W Polsce udało się uniemożliwić oddziaływanie na te przedsiębiorstwa, na ich systemy komputerowe - powiedział minister obrony nie zdradzajšc dalszych szczegółów.

- Mogę powiedzieć, że systemy, które posiadamy, którymi kierujš głównie ludzie odpowiedzialni za Narodowe Centrum Kryptologii, sš bardzo skuteczne. Wcišż Polska ma najlepszych kryptologów, najlepszy software na œwiecie - zaznaczył Macierewicz. Jak dodał, trzeba sobie uœwiadomić, że sprawa obrony cybernetycznej, to nie jest kwestia "jakiejœ wšskiej dziedziny". - Atak cybernetyczny w dzisiejszych czasach może zniszczyć potencjał obronny i w ogóle potencjał całego państwa - stwierdził szef MON.

Odnoszšc się do zapowiedzianej budowy polskich wojsk cybernetycznych, Macierewicz zaznaczył, że proces ten wymaga czasu. Jak mówił, to budowa pomieszczeń i pracowni na odpowiedni sprzęt, ale także dobór kadry, co jest zadaniem dużo poważniejszym. - Chcemy, żeby ona docelowo liczyła tysišc cyberżołnierzy, ludzi, którzy będš kierować naszš obronš cybernetycznš - podkreœlił minister.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL