Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rosja: Do kancelarii Putina trafiło 100 tys. podpisów przeciw "Matyldzie"

AFP
Prawosławni aktywiœci przekazali do kancelarii prezydenta Rosji Władimira Putina 100 tys. podpisów osób protestujšcych przeciwko wejœciu do kin filmu "Matylda" o carze Mikołaju II i Matyldzie Krzesińskiej. Poproszono prezydenta o interwencję w sprawie filmu.

- Pod apelem podpisało się ponad 100 tys. osób wierzšcych, których uczucia obraziło profanowanie œwiętych - poinformował ruch Carskij Kriest. Według niego wszystkie materiały zostanš przekazane prezydentowi z proœbš, by doprowadził do zmiany decyzji zezwalajšcej na dystrybucję filmu. Podpisy przekazano w czwartek, a dzień póŸniej powiadomiła o tym "Niezawisimaja Gazieta".

Jak przekazał dziennik, po raz pierwszy o filmie "Matylda" wypowiedział się zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl. Poruszył on ten temat na posiedzeniu Najwyższej Rady Cerkiewnej w czwartek, mówišc o nieuchronnoœci wydarzeń, jakie rozegrały się w Rosji przed 100 laty, tuż przed przewrotem bolszewickim.

- Artysta ma prawo do fikcji artystycznej, ale fikcja artystyczna i kłamstwo to dwie różne rzeczy - oœwiadczył Cyryl. Okreœlił fikcję artystycznš jako "ujęcie dramaturgiczne, które wzmacnia zainteresowanie widza faktami historycznymi", natomiast "kłamstwo znaczšco wypacza rzeczywistoœć historycznš i œwiadomie wprowadza ludzi w błšd".

Choć patriarcha nie wymienił tytułu filmu, to komentatorzy sš zgodni w ocenach, iż chodziło właœnie o "Matyldę". Cyryl zaapelował bowiem, by unikać "fikcji, która nie jest tylko fałszem, ale może też ranić ogromnš liczbę ludzi, jak stało się to z filmem już osławionym, choć jeszcze nie pokazanym w kinach".

Tymczasem kanały telewizyjne wycofały się z pokazywania reklam "Matyldy", w ostatnim momencie rezygnujšc i oddajšc pienišdze wpłacone już przez dystrybutora - podała w pištek rosyjska redakcja BBC. Informację tę przekazał BBC sam reżyser filmu Aleksiej Uczitiel, a potwierdziło jš Ÿródło zaznajomione z negocjacjami w sprawie dystrybucji. Z informacji tych wynika, że chodzi o kanały o największej oglšdalnoœci: Kanał 1, Rossija 1, a także NTV.

Uczitiel poinformował niedawno, że na premierę filmu bojš się przyjechać zagraniczni wykonawcy, w tym polska aktorka Michalina Olszańska, która wcieliła się w postać Krzesińskiej i odtwórca roli Mikołaja II niemiecki aktor Lars Eidinger.

"Matylda" to opowieœć o romansie przyszłego cara, wówczas młodego następcy tronu, z Krzesińskš, tancerkš baletowš polskiego pochodzenia. Jeszcze na etapie zdjęć zaczęła przeciw "Matyldzie" aktywnie protestować deputowana niższej izby parlamentu Rosji, Natalia Pokłonska, której zdaniem film obraża uczucia religijne i zniekształca fakty historyczne. Mikołaj II, zamordowany przez bolszewików, został kanonizowany przez Rosyjskš Cerkiew Prawosławnš w 2000 roku.

Po oœwiadczeniu patriarchy Cyryla Pokłonska ponownie zwróciła się w sprawie filmu do Prokuratury Generalnej, tym razem proszšc jej szefa Jurija Czajkę, by anulował dopuszczenie "Matyldy" do dystrybucji w kinach. Film został dopuszczony na ekrany przez ministerstwo kultury i jest dozwolony od lat 16.

Rzšdowa "Rossijskaja Gazieta" w opublikowanej w pištek recenzji filmu nazywa go "pięknš bajkš o szlachetnie urodzonym księciu i pięknej baletnicy" i "klasycznym typem bajki opartej na materiale pseudohistorycznym, jakich w historii sztuki jest wiele". Rolę Olszańskiej recenzent nazywa "bardzo obiecujšcym debiutem" i podkreœla, że polskš aktorkę wyróżnia "drapieżna uroda". 

"Rossijskaja Gazieta" przyznaje, że film dotyka bolesnego punktu historii Rosji, bowiem jego bohaterowi "przypadła œmierć męczennika" i zauważa: "Być może rana jest po 100 latach jeszcze na tyle zaogniona, że nie nastał jeszcze czas na rosyjskiego Aleksandra Dumasa".

Premiera "Matyldy" ma odbyć się 23 paŸdziernika w Petersburgu i następnego dnia w Moskwie; 26 paŸdziernika film ma wejœć do kin.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL