Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Irak: Poczštek operacji sił rzšdowych w Kirkuku; Kurdowie szykujš się do obrony

AFP
Irackie siły rzšdowe rozpoczęły operację w północnej prowincji Kirkuk, do której prawo roœci sobie autonomiczny Kurdystan. Tymczasem dziesištki tysięcy bojowników kurdyjskich rozmieszczono w Kirkuku, by odeprzeć ewentualny atak irackiej armii.

O rozpoczęciu działań poinformował AFP iracki generał zastrzegajšcy sobie anonimowoœć. - Irackie siły zbrojne posuwajš się naprzód w celu odbicia pozycji, które zostały utracone podczas wydarzeń w czerwcu 2014 roku - oœwiadczył wojskowy. Nawišzał do wydarzeń, podczas których peszmergowie, kurdyjscy bojownicy, przejęli kontrolę nad pozycjami irackich sił rzšdowych, kiedy powstał chaos zwišzany z walkš z dżihadystami.

Tymczasem Kurdowie informujš, ze przygotowujš się do obrony - zwraca uwagę AFP. - Dziesištki tysięcy kurdyjskich poszmerów i członków sił bezpieczeństwa stacjonujš już w i wokół Kirkuku - poinformował wiceprezydent irackiego Kurdystanu i lider Patriotycznej Unii Kurdystanu Kosrat Rasul Ali, cytowany przez kanał kurdyjskiej telewizji Rudaw. - Co najmniej 6 tysięcy dodatkowych peszmergów zostało rozmieszczonych w nocy z czwartku na pištek, żeby stawić czoło zagrożeniu ze strony irackich sił - dodał.

W œrodę władze Kurdystanu oskarżały irackš armię oraz szkolone przez Iran irackie siły paramilitarne o "przygotowywanie dużego ataku" na kurdyjskie siły w bogatej w ropę naftowš prowincji Kirkuk oraz na obszarach koło Mosulu. Nazajutrz premier Iraku Hajdar al-Abadi zapewniał, że nie użyje wojska przeciwko Kurdystanowi. 

Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasila się po referendum z 25 wrzeœnia w autonomicznym irackim Kurdystanie i na obszarach spornych; władze centralne Iraku uznały plebiscyt za niekonstytucyjny i nielegalny. Większoœć uczestników referendum opowiedziała się za niepodległoœciš Kurdystanu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL