Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Marcin Świetlicki: Próby zniszczenia języka polskiego

Marcin Œwietlicki
rp.pl
- Język polski ma się nieŸle, chociaż sš próby zniszczenia go. Politycy, którzy walczš o Polskę wypowiadajš się fatalnie. Biskupi też nie sš lepsi, ale przynajmniej mówiš pełnymi zdaniami. Polszczyzna jest chroniona przez literaturę, a nie przez gazety. Piękna polszczyzna pojawia się w radiu - mówi poeta Marcin Œwietlicki.

Goœć programu #RZECZoPOLITYCE ocenił ministrów kultury i szkolnictwa. - Kojarzš mi się najgorzej. Pamiętam, był taki Jerzy Kuberski. To była straszna postać. Trochę się brzydzę tš profesjš. Słyszałem wypowiedzi ministra Piotra Glińskiego, to nie jest po polsku, to może udaje język polski. Język ojczysty powinien być ładny - powiedział.

Wypowiedział się także na temat sposobów nauczania. - Wierzę w nauczanie domowe, przez œwiatłych rodziców i ich przyjaciół - ocenił Œwietlicki.

Rozmówca skomentował swojš drogę poetyckš. - Poczułem, że jestem skazany na bycie poetš, już od pištego roku życia. To była koniecznoœć, która mogła wzišć się od Boga, może także z genów. Byłem poetš i stwierdziłem to w przedszkolu - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Wypowiedział się także o innych twórcach poezji polskiej: "Poeci zaczęli piastować różne dziwne stanowiska. Na przykład Jan Polkowski został rzecznikiem rzšdu".

Œwietlicki wspominał także o innej swojej działalnoœci artystycznej. "Œwietliki" - w których jest wokalistš, grajš poezje œpiewanš. Na debiutanckim koncercie muzyków pojawili się znamienici goœcie, m. in. Ksišdz Tischner, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Jerzy Turowicz i wielu biskupów. - Takie było towarzystwo wtedy, nie pasujšce do koncertu rockowego. Po latach mówiono, że to był skandal. Uważam jednak inaczej, koncert wywołał pewien niesmak. Obecnie planujemy wyruszyć w trasę koncertowš. Jesteœmy zespołem, który najlepiej brzmi w klubach, gdzie można palić – mówi Œwietlicki. 

Na pytanie, skšd zainteresowanie i zaangażowanie politykš, Œwietlicki stwierdził, że zawsze interesował się tymi sprawami. Nie chodzi na wybory, ale œledzi bieżšce wydarzenia. W odpowiedzi na sugestie dotyczšce tekstów o prezydencie, podkreœla że nie naœmiewa się z Andrzeja Dudy. - Ja tylko zapisuję to, co mówiš ludzie – odpowiada poeta.

Zdaniem Œwietlickiego nie wszyscy artyœci powinni angażować się w sprawy życia społecznego i politycznego. Podkreœla również, że ciekawi go jakš płytę wyda Paweł Kukiz po skończeniu kariery. Artysta twierdzi, że życie w Polsce się spolaryzowało. - Obserwuję, że w ludziach zaszły zmiany. Straciłem wielu kolegów. Tutaj mamy takš rzecz, że za czasów tych rzšdów ludzie stali się gorsi. Sytuacja się zaostrzyła. Rodzaj sporów zupełnie się odmienił – skończył.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL