Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Francuskie media: Wyjście USA z UNESCO ciężkim ciosem dla organizacji

UNESCO
Decyzja USA o opuszczenia UNESCO nie jest niespodziankš, ale to ciężki cios dla tej organizacji w czasie, gdy poparcie międzynarodowe ma dla niej zasadnicze znaczenie - zauważajš komentatorzy i media we Francji.

Po zakończeniu upływajšcej w tym roku czteroletniej kadencji dotychczasowej dyrektor generalnej UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oœwiaty, Nauki i Kultury) Iriny Bokowej Francja chciałaby widzieć na czele tej instytucji swš byłš minister kultury Audrey Azoulay. Siedziba UNESCO mieœci się w Paryżu.

Według francuskich Ÿródeł dyplomatycznych decyzja Waszyngtonu "ma dodatkowe znaczenie" dla francuskiej kandydatury, gdyż "w tym kryzysowym momencie ranga Francji na arenie międzynarodowej może zapobiec pozbawieniu znaczenia tej tak ważnej instytucji".

Od poniedziałku nie udaje się wyłonić następcy Bokowej. Do końcowego etapu wyboru nowego szefa UNESCO przeszedł tylko kandydat Kataru, a kolejna, pištkowa, runda głosowania pokaże, czy konkurować z nim będzie Egipcjanin, czy też kandydatka Francji.

Choć wszyscy przyznajš, że decyzja Stanów Zjednoczonych, które od roku 2011, przestały płacić składki należne UNESCO, nie jest niespodziankš, to - jak podkreœla dziennik ekonomiczny "Les Echos" - "jest to ciężki cios dla agencji ONZ, majšcej trudnoœci finansowe i wybierajšcej nowego szefa".

- Zaległe składki USA przekraczajš pół miliarda dolarów i amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson chce powstrzymać ten finansowy krwotok. Ponadto UNESCO jeszcze bardziej się pogršżyło, wpisujšc w tym roku na listę dziedzictwa palestyńskie miasto Hebron - wyjaœnia w pištek waszyngtoński korespondent dziennika "Le Figaro" Philippe Gelie.

W czwartek wieczorem były stały delegat Francji przy UNESCO Daniel Rondeau uznał w rozmowie z radiem France Info, że decyzja Waszyngtonu jest "katastrofalna nie tylko dla UNESCO, ale również dla USA". Przypominajšc, że "Amerykanie nigdy nie pogodzili się z przyjęciem Palestyny do UNESCO w 2011 r.", formalne zerwanie z tš oenzetowskš agencjš francuski dyplomata nazwał "bardzo ciężkim" ciosem w "samš naturę UNESCO, czyli jej uniwersalny charakter oraz w multilateralizm".

W radiowej debacie dziennikarze tygodnika "L’Obs" i gazety "Liberation", oskarżali prezydenta USA Donalda Trumpa o "unilateralizm".

Francuski filozof Roger-Pol Droit powrócił w wywiadzie radiowym do rezolucji UNESCO z 2016 r., w której instytucja wzywała "do ochrony palestyńskiego dziedzictwa w Jerozolimie Wschodniej". W rezolucji Œciana Płaczu występuje wyłšcznie jako Al-Buraq, a Wzgórze Œwištynne pod nazwš Al-Haram asz-Szarif (Esplanada Meczetów). "Ta rezolucja brała pod uwagę jedynie muzułmański punkt widzenia, nie troszczšc się ani o żydów, ani o chrzeœcijan. Jej przyjęcie jest więc czymœ szokujšcym, zarówno z punktu widzenia religii, jak i kultury i historii" - tłumaczył filozof.

Przeciw tej rezolucji głosowały: Estonia, Holandia, Litwa, Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Poparła jš Francja, co wywołało protesty i manifestację około trzech tysięcy osób, głównie żydów, przed siedzibš MSZ w Paryżu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL