Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

PiS z rekordowym poparciem w sondażu

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Na poczštku paŸdziernika na Prawo i Sprawiedliwoœć zagłosowałby niemal co drugi badany - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na PiS z Solidarnš Polskš i Polskš Razem wskazało 47 proc. ankietowanych, deklarujšcych udział w wyborach. Platforma Obywatelska otrzymałaby 16 procent.

Na podium w wynikach sondażu znalazło się ugrupowanie Kukiz'15 z oœmioprocentowym poparciem. Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Nowoczesna z 6 proc. poparciem.

PSL otrzymałoby 3 proc. głosów a partie: SLD, Partia Razem, Wolnoœć Janusza Korwin-Mikkego po 2 proc.

W porównaniu do sondażu z wrzeœnia poparcie dla PiS wzrosło o 3 punkty proc. CBOS podaje, że "od poczštku lipca br. poparcie dla rzšdzšcego ugrupowania zwiększyło się o 9 punktów, rosnšc systematycznie z miesišca na miesišc o 2-4 punkty procentowe; to najlepsze notowania PiS nie tylko po wyborach, ale w ogóle w historii tego ugrupowania".

Poparcie dla PO zmniejszyło się w paŸdzierniku o 3 punkty proc. CBOS podaje, że "od lipca notowania najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego obniżyły się o 6 punktów, przez ten czas partia Grzegorza Schetyny traciła w kolejnych sondażach systematycznie po 2-3 punkty procentowe".

W paŸdzierniku notowania Kukiz'15 nie zmieniły się, podobnie jak notowania Nowoczesnej. CBOS podaje, że "już od dwóch miesięcy notowania obu partii nie zmieniajš się".

Głosowanie na PSL zadeklarowało w paŸdzierniku o 2 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesišcu. O 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla SLD. Notowania Partii Razem nie zmieniły się, a na ugrupowanie Wolnoœć Janusza Korwin-Mikkego zagłosowałoby o 1 punkt proc. więcej badanych niż we wrzeœniu.

Tak, jak w poprzednim miesišcu, również w paŸdzierniku 12 proc. ankietowanych wybrało odpowiedŸ "trudno powiedzieć" na pytanie, na które ugrupowanie zagłosowaliby w wyborach.

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w paŸdzierniku 70 proc. respondentów (1 punkt proc. więcej niż we wrzeœniu). Pójœcie do urn wykluczyło 16 proc. badanych (o 2 punkty proc. mniej niż poprzednio), a 14 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesišcu) nie było zdecydowanych w kwestii uczestnictwa w głosowaniu.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5–12 paŸdziernika 2017 roku na liczšcej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Grupa zdecydowanych wzišć udział w wyborach liczyła 667 osób.

 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL