Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Katalonia ogłosi secesję, jeśli Madryt zawiesi jej autonomię

Carles Puigdemont
PAP/EPA
Premier Katalonii Carles Puigdemont powiedział w œrodę, że ogłosi niepodległoœć regionu, jeœli rzšd Hiszpanii zawiesi jego autonomię - poinformowały Ÿródła w gabinecie Puigdemonta. Madryt dał władzom Katalonii czas do czwartku, by wycofały się z planu secesji.

Rzšd Hiszpanii zagroził, że jeœli władze katalońskie nie zrezygnujš z ogłoszenia niepodległoœci, to pełnš władzę nad regionem zacznie sprawować Madryt. 

Wczeœniej w œrodę premier Hiszpanii Mariano Rajoy zaapelował gabinetu Puigdemonta o rozwagę i zagroził, że Madryt gotów jest uruchomić artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, który pozwala na zawieszenie autonomii zbuntowanego regionu. 

Dałby on rzšdowi centralnemu możliwoœć przejęcia bezpoœredniej kontroli nad wszystkimi lub niektórymi kompetencjami katalońskich władz, np. policjš, finansami czy edukacjš. 

W referendum z 1 paŸdziernika w Katalonii, które Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał za nielegalne, 90,18 proc. głosujšcych opowiedziało się za niepodległoœciš regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spoœród 5,3 mln uprawnionych. 

10 paŸdziernika Puigdemont ogłosił w katalońskim parlamencie, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległoœci, ale jednoczeœnie wezwał deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rzšdem w Madrycie. Następnie Puigdemont podpisał deklarację niepodległoœci wzywajšcš inne państwa do uznania "republiki Katalonii".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL