Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ukraina: 461 zł grzywny dla Saakaszwilego

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Sšd rejonowy w Moœciskach w obwodzie lwowskim uznał byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego za winnego nielegalnego przekroczenia granicy Ukrainy i ukarał go grzywnš o równowartoœci 461 złotych.

Saakaszwili, którego prezydent Petro Poroszenko pozbawił ukraińskiego obywatelstwa, 10 wrzeœnia przedostał się na Ukrainę z pomocš swoich zwolenników. Wdarli się oni na przejœcie graniczne w ukraińskich Szeginiach, przerwali kordon oddziałów prewencyjnych i wprowadzili go do kraju. Wczeœniej władze robiły wszystko, by Saakaszwili nie trafił na Ukrainę.

Sšd w Moœciskach przy granicy z Polskš uznał, że były prezydent złamał prawo, i skazał go na 3400 hrywien grzywny oraz nakazał pokrycie kosztów sšdowych w wysokoœci 320 hrywien (43,4 zł). Wyrok nie jest prawomocny. Saakaszwili nie przyjechał na rozprawę, gdyż spotykał się tego dnia ze swoimi zwolennikami w obwodzie czerkaskim.

Były prezydent Gruzji stracił obywatelstwo ukraińskie w lipcu w następstwie konfliktu z Poroszenkš. Dekret szefa państwa zastał Saakaszwilego za granicš. Mimo to podróżował po państwach UE z ukraińskim paszportem.

10 wrzeœnia Saakaszwili próbował wjechać na Ukrainę pocišgiem z Przemyœla do Kijowa, jednak obsługa pocišgu ogłosiła, że dopóki znajduje się w nim osoba, która nie ma prawa wjazdu na Ukrainę, skład nie ruszy z dworca.

Gruziński polityk, któremu towarzyszyła grupa ukraińskich deputowanych, przesiadł się do autobusu i udał na przejœcie graniczne Medyka-Szeginie. Tam został odprawiony przez polskie służby, lecz po ukraińskiej stronie granicy czekał na niego kordon oddziałów prewencyjnych, którego zadaniem było niewpuszczenie go na Ukrainę. Zwolennicy Saakaszwilego szybko sobie z nim poradzili.

Ukraińskie służby nie zareagowały na to zdarzenie, wręczyły jedynie byłemu prezydentowi protokół o wszczętym przeciwko niemu postępowaniu administracyjnym. Od tego czasu Saakaszwili jeŸdzi po Ukrainie i nawołuje do całkowitego oczyszczenia władzy i wczeœniejszych wyborów parlamentarnych

Saakaszwili złożył prezydenturę w Gruzji w 2013 roku i, by uniknšć procesów sšdowych, wyjechał do USA, a potem na Ukrainę. W maju 2015 roku otrzymał ukraiński paszport, a Poroszenko mianował go gubernatorem obwodu odeskiego. Ich relacje popsuły się, gdy Saakaszwili zrezygnował z urzędu i oskarżył prezydenta o popieranie klanów korupcyjnych. Gruziński polityk utworzył następnie na Ukrainie własnš partię o nazwie Ruch Nowych Sił.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL