Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

W listopadzie konwencja Inicjatywy Polskiej

rp.pl
W listopadzie w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konwencja, na której zostanie zaprezentowany zarys programu na wybory samorzšdowe – zapowiedziała Barbara Nowacka, liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

- Inicjatywa Polska bardzo poważnie przygotowuje się do wyborów samorzšdowych - podkreœlił podczas sobotniej konferencji prasowej Dariusz Joński z zarzšdu stowarzyszenia.

Nowacka poinformowała, że w ramach Laboratoriów Inicjatywy Polskiej, każde województwo wypracowuje, w szczególnoœci przy wyborach samorzšdowych, własne programy, dostosowane do potrzeb konkretnego miasta czy regionu. W listopadzie ma się odbyć ogólnopolska konwencja stowarzyszenia, gdzie przedstawiony zostanie zarys programu.

- Naszym zadaniem jest, aby głos lewicy był słyszany, również w mniejszych miejscowoœciach, a do tego sš potrzebni kandydaci i kandydatki. Rozważamy wystawienie kandydatek i kandydatów na prezydentki i prezydentów w wielu miastach - mówił Joński, zaznaczajšc że działacze Inicjatywy czekajš też na to, jaki będzie kształt ordynacji wyborczej.

Pytany przez PAP jakie nazwiska mogš pojawić się na listach Inicjatywy Polskiej, polityk odpowiedział, że stowarzyszenie ma w każdym województwie liderów, którzy "przetarli się samorzšdowo i majš ogromne zaufanie społeczne", które Inicjatywa będzie chciała wykorzystać.

- Myœlimy o Warszawie, gdzie mamy nie tylko Barbarę Nowackš, ale też Paulinę Piechnę-Więckiewicz. Mamy ŁódŸ, gdzie jest Dariusz Joński z doœwiadczeniem samorzšdowym, Poznań z wiceprezydentem (Tomaszem Lewandowskim - przyp. red.). Do tego Kazimierz Karolczak, który został pierwszym szefem metropolii œlšskiej czy Adama Ostaszewskiego tutaj w Koszalinie - wymieniali wspólnie Nowacka i Joński.

Joński przekonywał, że Polacy majš doœć partii politycznych, które były do tej pory. - Sondaże pokazujš, że jest przestrzeń i miejsce w wyborach samorzšdowych na trzeciš siłę, jakš sš bezpartyjni samorzšdowcy, fachowcy, którzy majš swoje poglšdy, ale ich ważniejszš wartoœciš jest działanie na rzecz własnej miejscowoœci, miasta czy województwa - zaznaczył polityk.

Koordynatorem przygotowań do wyborów samorzšdowych Inicjatywy Polskiej będzie Adam Ostaszewski, który poinformował, że stowarzyszenie myœli o koalicji z komitetami obywatelskimi i samorzšdowymi.

- Naszš współpracę z różnymi komitetami będziemy opierać na wspólnocie programowej. Na pewno nie wejdziemy w koalicję z żadnš organizacjš, która będzie przeciwko w naszemu projektowi, np. "Ratujmy Kobiety". Będziemy współpracowali z tymi, którzy będš realizować nasz program - powiedział Ostaszewski.

Inicjatywa Polska już po raz drugi, tym razem w ramach Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" - zbiera podpisy pod obywatelskim projektem łagodzšcym przepisy dotyczšce aborcji. Poprzedni projekt komitetu został odrzucony w Sejmie jesieniš zeszłego roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL