Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Szef PSL o spotkaniu Kaczyński-Duda: Usilne poszukiwanie wyjścia z twarzš

PAP
Spotkanie prezydenta z prezesem PiS, to usilne poszukiwanie wyjœcia nie tylko z twarzš, ale zachowania - i ze strony prezydenta i ze strony PiS-u - jakichkolwiek jeszcze oznak, że reforma wymiaru sprawiedliwoœci ma sens - ocenił w sobotę po Radzie Naczelnej PSL szef ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza pištkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, „to usilne poszukiwanie wyjœcia nie tylko z twarzš, ale zachowania - i ze strony prezydent i ze strony PiS-u - jakichkolwiek jeszcze oznak, że ta reforma ma sens”.

Według niego propozycje, które przygotowuje Duda majš zgadzać się z liniš partii. „Widać, że jeżeli ktoœ składa prezydentowi na ostatniej prostej wnioski na piœmie, tzn. że ma konkretne żšdania w tej sprawie” - stwierdził szef Stronnictwa.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza widać, że jedno spotkanie „nie dało efektu”. „Potrzebne było kolejne” - dodał.

„My chcemy ufać prezydentowi, że te ustawy będš zgodne z konstytucjš i to jest podstawowy i pierwszy warunek poparcia ich przez Polskie Stronnictwo Ludowe” - podkreœlił. Majš one też - jak dodał Kosiniak-Kamysz - „służyć” Polakom.

Szef ludowców ocenił również, że zmiany w SN i w KRS „nie sš żadnš prawdziwš reformš sšdownictwa, ale sš jej małym wycinkiem”.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że po publikacji projektów ustaw o KRS i SN, prezydent przeprowadzi konsultacje społeczne, otwarte dla różnych œrodowisk. „To nie może być tak, że one we wtorek, czy œrodę będš rozpatrywane na posiedzeniu Sejmu” - powiedział.

Pištkowe spotkanie prezydenta z liderem PiS, które odbyło się w Belwederze trwało ok. 1,5 godziny. Było to już drugie spotkanie Dudy i Kaczyńskiego dotyczšce reformy sšdownictwa, pierwsze odbyło się na poczštku wrzeœnia. W poniedziałek Andrzej Duda ma przedstawić swoje projekty ustaw o SN i KRS.

Kaczyński skomentował spotkanie w pištek w TVP Info, mówišc że "droga do porozumienia jest otwarta" i nie wydaje mu się, "żeby była specjalnie trudna do przebycia". "Sšdzę, że po prostu prędzej czy póŸniej - mam nadzieję, że szybko - dojdziemy do porozumienia" - podkreœlił prezes PiS.

Według rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego pištkowe spotkanie Dudy z Kaczyńskim odbyło się w cztery oczy. Jak dodał prezes PiS przedstawił na piœmie postulaty dotyczšce ustaw o SN i KRS.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjšł decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sšdzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sšdownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w cišgu dwóch miesięcy. Projekty majš być przedstawione 25 wrzeœnia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL