Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Dziedziczak: nie przyjmiemy islamskich imigrantów do Polski

Fotorzepa, Radek Pasterski
Nie będziemy przyjmować islamskich imigrantów do Polski - powiedział w œrodę wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak pytany, czy zobowišzanie poprzedniego rzšdu Ewy Kopacz ws. uchodŸców jest wišżšce także dla obecnego rzšdu.

"Decyzja nie jest wišżšca, nie będziemy przyjmować islamskich imigrantów" - powiedział Dziedziczak w portalu wPolsce.pl. Tłumaczył, że PiS dotrzymuje w ten sposób obietnic wyborczych. "My po prostu realizujemy - jako rzšd, jako politycy - to, czego chce nasze społeczeństwo, do czego zobligowało nas nasze społeczeństwo" - dodał.

"Koalicja PO-PSL zgodziła się na przyjęcie islamskich imigrantów do Polski, pani premier Kopacz wyraziła na to zgodę - myœmy byli przeciw" - przypomniał. Jak powiedział, znaczna częœć uchodŸców to młodzi mężczyŸni. "To sš imigranci zarobkowi, którzy tutaj szukajš - uwaga - wygodnego życia" - powiedział.

Dziedziczak był pytany także szkoły polonijne w Polsce. Wyjaœnił, że te placówki majš na celu "zagospodarowanie" młodych ludzi pochodzenia polskiego, narodowoœci polskiej - którzy decydujš się na życie w Polsce. Podkreœlił, że te osoby sš w społeczeństwie polskim bardzo ważne. "To będš osoby absolutnie emocjonalnie utożsamiajšce się z Polskš, ze wspólnotš i będš to osoby, z których my wszyscy będziemy mieli pożytek - wspólnie będš tworzyć naszš gospodarkę" - wyjaœnił.

Wiceminister wskazał również, że obecny rzšd uchwalił nowelizację ustawy o repatriacji, która wprowadza nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów oraz ułatwia powrót i możliwoœć osiedlania się w Polsce osobom polskiego pochodzenia. "To jest też nasza odpowiedŸ na wyzwania migracji. Jedni decydujš się na zapraszanie tutaj islamskich imigrantów - my w pierwszej kolejnoœci chcemy œcišgnšć do Polski Polaków ze wschodu" - zaznaczył Dziedziczak. W jego ocenie działania względem Polonii powinny być pierwszym kierunkiem polityki migracyjnej.

Pytany, co polski rzšd zaoferuje Polakom na emigracji, którzy zdecydujš się wrócić do Polski, wiceminister wskazał, że obecnie "jest szykowany +program powrotów+". Zwracał także uwagę na to, że przyczyny, dla których niektórzy Polacy w cišgu ostatnich 10 lat wyemigrowali z kraju, ustały. "Jest dla nich praca, w Polsce jest najniższe bezrobocie w historii (...), jest szansa na mieszkanie, powstaje program +Mieszkanie plus+ i nareszcie młody człowiek ma szansę na zdobycie mieszkania (...), jest program polityki społecznej, zabezpieczenia społecznego, program +500 plus+ na przykład dla młodych ludzi, którzy chcš decydować się na dzieci" - wyliczał.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL