Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

RB ONZ nałożyła nowe sankcje na Koreę Północnš

AFP
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyœlnie w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północnš. Nowe restrykcje ograniczajš m.in. dostawy ropy naftowej do tego kraju.

Projekt rezolucji przygotowały USA w reakcji na ostatniš próbę nuklearnš przeprowadzonš przez Koreę Północnš. Pod głosowanie poddana została jednak jego złagodzona wersja, by uzyskać poparcie Rosji i Chin.

Dodatkowe sankcje przewiduję m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn.: do 500 tys. baryłek od 1 paŸdziernika do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w cišgu 2018 roku i lat następnych. Nowe restrykcje wprowadzajš także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz eksportu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Nowe sankcje nie obejmš przywódcy KRLD Kim Dzong Una i jego najbliższych współpracowników.

W pierwotnej wersji przygotowany przez USA projekt rezolucji zakładał m.in. całkowite embargo na dostawy paliw dla Korei Północnej oraz zamrożenie aktywów Kim Dzong Una.

Jest to dziewišta rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Płn. w zwišzku z jej programem rakietowym i nuklearnym.

Korea Północna ogłosiła 3 wrzeœnia, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL