Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Aleksander Kwaśniewski: Pokój z Niemcami więcej wart niż pienišdze

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Absolutnie nie należy się dzisiaj kopać z Niemcami. Nie należy psuć stosunków, walczyć o rzeczy niemożliwe do osišgnięcia - powiedział były prezydent Aleksander Kwaœniewski odnoszšc się do kwestii reparacji.

- Absolutnie nie należy się dzisiaj kopać z Niemcami. Nie należy psuć stosunków, walczyć o rzeczy niemożliwe do osišgnięcia. Należy cieszyć się, że nareszcie mamy z Niemcami normalne, sšsiedzkie relacje i że jesteœmy dla nich partnerem gospodarczym, większym niż Rosja. To zadziwiajšce, ale mamy większe obroty handlowe z Niemcami niż Rosja - powiedział na antenie TVN 24 BiS Aleksander Kwaœniewski pytany o reparacje wojenne.

Były prezydent odniósł się do tego, co dziœ mówi się w Polsce na temat reparacji od Niemiec. - To nie jest obliczone na tych weteranów, którzy przeżyli wojnę. To jest obliczone na tych, którzy nie majš pamięci historycznej, którymi łatwo manipulować. Bo wywołanie takiego ducha: że nam się należš pienišdze, a ktoœ nam nie daje - to stwarza właœnie takš merkantylnš reakcję: no to ma dać. A to, że jest to w ogóle nie do uzyskania, że jest niemożliwe i że zepsuje relacje, które majš dużo większy wymiar niż tylko pienišdze, to o tym się w ogóle nie mówi - ocenił Kwaœniewski.

Przypomniał też, że jako prezydent uczestniczył w 2004 roku w ostatnim etapie rozmów na temat odszkodowań wojennych od Niemiec. - To, co załatwialiœmy ze Schroederem to była kwestia odszkodowań wobec pracowników przymusowych. I to zostało załatwione, mimo że kanclerz Schroeder był pod silnym naciskiem, by tego nie robić, bo były umowy z 1953 roku. I wtedy deklaracja obu stron była taka, że sprawy politycznie i prawnie sš załatwione - podkreœlił Kwaœniewski.

W jego opinii pamięć o krzywdzie, jakiej Polacy doznali ze strony Niemców w trakcie II wojny œwiatowej, zawsze będzie żywa. - Roszczenia w rozumieniu, że jesteœmy ofiarami II wojny œwiatowej i Niemcy zrobili nam dużo krzywdy, będš w naszej œwiadomoœci istniały zawsze. Niemcy pamiętajš o swojej winie. Powinniœmy być bardzo precyzyjni ws. podtrzymania moralnej odpowiedzialnoœci Niemców, ale w sposób odpowiedzialny, pamiętajšc o tym, co udało się osišgnšć. Nie powinniœmy pomijać polsko-niemieckiego pojednania. To ma większš wartoœć niż wymyœlone miliardy odszkodowań – powiedział i zapewnił, że "pokój z Niemcami jest więcej wart niż pienišdze".

Pytany o słowa marszałka Stanisława Karczewskiego ws. reparacji, powiedział, że "to podejœcie więcej niż kupieckie". - Z tego nic dobrego nie wyniknie - ostrzegł.

- Nie chcę być rzecznikiem Niemiec, chcę być rzecznikiem polskiego interesu narodowego. Nie chcę podlegać szantażowi patriotycznemu, który mówi, że każdy, kto powie inne zdanie, że Niemcy sš Ÿli i sš nam winni pienišdze, to zdrajca lub szpieg. To nie ma sensu - podkreœlił.

Kwaœniewski był pytany także o to, jak miałyby być obliczane reparacje? - Rachunek jest bardzo skomplikowany - ocenił. Według niego pomiędzy Polskš a Niemcami nie będzie żadnych rozmów w sprawie odszkodowań. - Niemcy mówiš, że temat jest wyczerpany, a Polska chce wracać do tematu. Trzeba by więc zwrócić się do trybunałów międzynarodowych - powiedział Kwaœniewski. Kwaœniewski podkreœlił także, że w kwestii reparacji "nie wolno igrać z ogniem". - A już na pewno nie wolno igrać z ogniem w sposób tak nieprzygotowany - dodał.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL