Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

#RZECZoPOLITYCE Warakomska: Rekordowa liczba kobiet w Sejmie

rp.pl
- Gdyby zarejestrowała się lista wyborcza partii, do której należałyby same kobiety, to wtedy i tak musiałoby być na niej 35 proc. mężczyzn. Obecnie mamy rekordowš liczbę posłanek w Sejmie, który wynosi 27 proc. 27 kobiet przypada na 100 mężczyzn - mówiła w programie #RZECZoPOLITYCE Dorota Warakomska, dziennikarka TOK FM, przedstawicielka Kongresu Kobiet.

Tematem rozmowy był niedawno zakończony dziewišty Kongres Kobiet, który odbył się w Poznaniu. - Jesteœmy za wolnoœciš, ale to nie znaczy, że wštła kobieta ma dŸwigać fortepian po schodach. Nie każdy robi to do czego jest predysponowany, w miarę możliwoœci. To absurdalne żeby przepisami prawa nakazywać, albo zakazywać wykonywania pewnych rzeczy - mówiła Warakomska. - Kobiety pilotujš samoloty, sš w wojsku i nie ma właœciwie dziedziny, w której nie mogłyby się odnaleŸć. Chodzi o to, aby kobiety miały wybór, także swojej œcieżki zawodowej - dodała.

Zdaniem dziennikarki jest regres w tym, aby kobiety mogły same o sobie decydować. - Nad czym ubolewamy, ale Kongres działa od dziewięciu lat, zakończył się niedawno dziewišty, który po raz pierwszy odbywał się poza Warszawš, bo w Poznaniu - mówiła Warakomska. Dodała, że przyjechało wiele kobiet z zagranicy, nie tylko z Niemiec, ale np. też z Afganistanu.

Podczas Kongresu Kobiet nagrodę otrzymał prezydent Poznania Jacek Jaœkowiak. - Prezydent Poznania został nagrodzony nagrodš różnorodnoœci - mówiła goœć programu. Wyjaœniała, że w tej różnorodnoœci nie chodzi tylko o płeć, ale też o œcieżki rowerowe, styl życia, troska o mieszkańców miasta.

Na koniec poruszono wštek dotyczšcy kobiet w parlamencie, co gwarantuje ustawa kwotowa, dajšca każdej płci 35 proc. miejsc na listach wyborczych. - Gdyby zarejestrowała się lista wyborcza partii, do której należałyby same kobiety, to wtedy i tak musiałoby być na niej 35 proc. mężczyzn - mówiła Warakomska. - Obecnie mamy rekordowš liczbę posłanek w Sejmie, który wynosi 27 proc. 27 kobiet przypada na 100 mężczyzn.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL