Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Finlandia: Specjalne instrukcje bezpieczeństwa dla żołnierzy

Fotolia
Fińska armia po ataku nożownika w Turku wydała wojskowym na służbie, rezerwistom i poborowym instrukcje dotyczšce bezpieczeństwa osobistego - podał dziennik „Turun Sanomat”.

- Przypomnieliœmy personelowi zawodowemu, poborowym, a także rezerwistom w trakcie służby o zasadach bezpieczeństwa osobistego i zbiorowego - powiedział rzecznik fińskiej armii Eero Karhuvaara. Według niego jest to rutynowe postępowanie.

Dodał, że kiedy ma się na sobie mundur, trzeba być "wyjštkowo ostrożnym". - Na przykład w miejscu publicznym trzeba się upewnić, gdzie sš drogi wyjœcia - wyjaœnił.

We wtorek agencja informacyjna Lannen Media ujawniła, że nożownik z Turku - 22-letni Marokańczyk Abderrahman Bouanan, zanim napadł na przechodniów planował najpierw zaatakować "cel wojskowy". Policja w trakcie prowadzonego œledztwa miała przekazać te informacje armii.

Zarówno policja kryminalna, jak i dowództwo wojskowe nie chciały skomentować tych doniesień. Karhuvaara w rozmowie z "Turun Sanomat" przyznał, że wojsko we współpracy z innymi służbami œledzi nieustannie i dokładnie sytuację zwišzanš z bezpieczeństwem.

Kilkaset metrów od oœrodka dla uchodŸców w Turku, w którym mieszkał Bouanan(pod koniec 2016 r. otrzymał negatywnš decyzję o azylu i czekał na rozpatrzenie odwołania), znajduje się jednostka wojskowa fińskiej marynarki wojennej.

W zeszłym tygodniu szef policji kryminalnej Robin Lardot, informujšc o postępach w œledztwie prowadzonym w zwišzku z atakiem w Turku, przyznał, że Bouanan planował jeszcze dwa inne ataki, kolejny nawet tego samego dnia. Œledczy analizujš także znalezionš w rzeczach osobistych napastnika odręcznš notatkę w języku arabskim, tzw. "manifest ideowy". Przed atakiem odczytał jego treœć w pobliżu katedry w Turku i nagranie wideo opublikował w internecie.

Fińska policja kryminalna dalej prowadzi dochodzenie. Oprócz głównego podejrzanego policja w sierpniu w zwišzku z atakiem aresztowała szeœć osób. Wszyscy z nich w cišgu ostatnich tygodni zostali wypuszczeni na wolnoœć. Nie sš już podejrzewani o zwišzek z popełnionym przestępstwem. Aktualnie służby poszukujš jeszcze jednego mężczyzny, który jest podejrzewany o zwišzek ze zdarzeniem w Turku, obywatela Finlandii pochodzšcego z Uzbekistanu.

Na skutek ataku nożownika œmierć poniosły dwie kobiety, a osiem osób zostało rannych. Marokańczyk przed sšdem w Turku przyznał się do popełnionych zbrodni, ale zaprzeczył, jakoby jego działania miały charakter terrorystyczny.

W Finlandii od połowy czerwca obowišzuje drugi (w czterostopniowej skali) poziom zagrożenia terrorystycznego, okreœlany jako "podwyższony". Po ataku w Turku poziom alertu nie został zmieniony.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL