Polityka

Prawicowe organizacje krytykują 2. Gdański Tydzień Demokracji

PAP/Adam Warżawa
Działacze Kongresu Nowej Prawicy oraz Stowarzyszenia Koliber twierdzą, że podczas trwającego od poniedziałku 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji nie zachowano zasad pluralizmu politycznego w doborze jego uczestników. Władze miasta nie zgadzają się z tym zarzutem.

Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy Gdańsk podkreślił na środowej konferencji prasowej, że w tym roku niemiłym zaskoczeniem, dotyczącym 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, oprócz wydatków, są zaproszeni goście. Przyznał jednocześnie, że wydatki nie są jeszcze znane, ale jak dodał, w ub.r. wyniosły one 120 tys. zł. 

Zdaniem Majewskiego, jeśli ma być dyskusja o demokracji i stanie wolności w Polsce, to wśród gości powinni być przedstawiciele różnych stron sceny politycznej. 

"Niestety, widzimy zaproszenie tylko polityków PO i Nowoczesnej oraz dziennikarzy +Gazety Wyborczej+, +Newsweeka+ i TVN. Brakuje nam tutaj osób, które mogły wyrazić inne zdanie z gazet prawicowych, wolnościowych czy centrowych” - podkreślił Majewski. 

Jak ocenił, wydawanie pieniędzy publicznych powinno zobowiązywać do tego, aby „poziom debaty był na wysokim poziomie”. „Niestety, obawiamy się, że to, co odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności jest tak naprawdę jednorodne i w jeden sposób krytykujące stan polityki i działań rządu Prawa i Sprawiedliwości” – dodał działacz KNP. 

Wiceprezes Stowarzyszenia Koliber Robert Iwanicki podkreślił, że to, co najbardziej razi w oczy, to rozdźwięk między rzekomym charakterem wydarzenia, a jego stanem faktycznym. "Bardziej przypomina ono tubę propagandową aktualnych włodarzy miasta, aniżeli realny dyskurs i przestrzeń wymiany poglądów. Przede wszystkim brakuje pluralizmu” – dodał. 

Z tą krytyką nie zgodziła się rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. „Trudno dyskutować z zarzutem, że zaproszeni na Gdański Tydzień Demokracji prelegenci i profesorzy mają ściśle określone poglądy polityczne – to jest za daleko posunięte twierdzenie” – powiedziała PAP. 

Podkreśliła, że debaty podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji są otwarte dla wszystkich. „Serdecznie zapraszamy na nie wszystkich chętnych, w tym Kongres Nowej Prawicy. Debaty nie mają charakteru monologu – każda osoba z publiczności może zabrać głos, wygłosić swoją tezę lub zadać pytanie. Jak na razie, zainteresowanie wydarzeniem jest duże – zapełnione jest całe audytorium ECS. Widać z tego, że ta dyskusja o demokracji jest potrzebna” – nadmieniła rzeczniczka. 

Pytana o koszty organizacji tegorocznej imprezy, powiedziała, że „demokracja nie ma ceny, a przeliczanie jej na złotówki jest absurdem”. Podkreśliła jednocześnie, że budżet Gdańskiego Tygodnia Demokracji zostanie upubliczniony po jego zakończeniu. 

2. Gdański Tydzień Tygodnia Demokracji rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 17 września. 

W debacie inauguracyjnej pt. „Dokąd zmierzamy?” uczestniczyli socjologowie: prof. Lena Kolarska-Bobińska i prof. Mirosława Marody, psycholog Wojciech Eichelberger oraz językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. We wtorek w dyskusji pod hasłem „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?” wzięli udział komentatorzy i dziennikarze m.in. Dominika Wielowieyska, Renata Kim, Bartosz Węglarczyk i Jacek Pałasiński. 

Na czwartek zaplanowano debatę pt. „Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorządu?” z udziałem samorządowców m.in. Beaty Klimek (Ostrów Wielkopolski), Romana Smogorzewskiego (Legionowo), Wadima Tyszkiewicza (Nowa Sól) oraz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

Tegoroczna edycja GTD to także wydarzenia odbywające się w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, w tym m.in. wykład Tadeusza Gleinerta „Wyzwania demokracji – nadzieje i rzeczywistość. Dylematy gdańskiej samorządności” oraz debata z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych „Muzeum dla gdańszczan, gdańszczanie dla muzeum”. 

W ramach 2. GTD w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Martą Dzido, autorką książki „Kobiety Solidarności” oraz Piotrem Śliwowskim, reżyserem filmu na podstawie tej książki pt. „Solidarność według kobiet”. 

Tegoroczna edycja GTD to także liczne inicjatywy edukacyjne zgłoszonych przez nauczycieli gdańskich szkół, obejmujące międzyszkolne konkursy i olimpiady, prelekcje i pogadanki, pokazy filmowe i warsztaty.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL