Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Prawicowe organizacje krytykujš 2. Gdański Tydzień Demokracji

PAP/Adam Warżawa
Działacze Kongresu Nowej Prawicy oraz Stowarzyszenia Koliber twierdzš, że podczas trwajšcego od poniedziałku 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji nie zachowano zasad pluralizmu politycznego w doborze jego uczestników. Władze miasta nie zgadzajš się z tym zarzutem.

Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy Gdańsk podkreœlił na œrodowej konferencji prasowej, że w tym roku niemiłym zaskoczeniem, dotyczšcym 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, oprócz wydatków, sš zaproszeni goœcie. Przyznał jednoczeœnie, że wydatki nie sš jeszcze znane, ale jak dodał, w ub.r. wyniosły one 120 tys. zł. 

Zdaniem Majewskiego, jeœli ma być dyskusja o demokracji i stanie wolnoœci w Polsce, to wœród goœci powinni być przedstawiciele różnych stron sceny politycznej. 

"Niestety, widzimy zaproszenie tylko polityków PO i Nowoczesnej oraz dziennikarzy +Gazety Wyborczej+, +Newsweeka+ i TVN. Brakuje nam tutaj osób, które mogły wyrazić inne zdanie z gazet prawicowych, wolnoœciowych czy centrowych” - podkreœlił Majewski. 

Jak ocenił, wydawanie pieniędzy publicznych powinno zobowišzywać do tego, aby „poziom debaty był na wysokim poziomie”. „Niestety, obawiamy się, że to, co odbywa się w Europejskim Centrum Solidarnoœci jest tak naprawdę jednorodne i w jeden sposób krytykujšce stan polityki i działań rzšdu Prawa i Sprawiedliwoœci” – dodał działacz KNP. 

Wiceprezes Stowarzyszenia Koliber Robert Iwanicki podkreœlił, że to, co najbardziej razi w oczy, to rozdŸwięk między rzekomym charakterem wydarzenia, a jego stanem faktycznym. "Bardziej przypomina ono tubę propagandowš aktualnych włodarzy miasta, aniżeli realny dyskurs i przestrzeń wymiany poglšdów. Przede wszystkim brakuje pluralizmu” – dodał. 

Z tš krytykš nie zgodziła się rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. „Trudno dyskutować z zarzutem, że zaproszeni na Gdański Tydzień Demokracji prelegenci i profesorzy majš œciœle okreœlone poglšdy polityczne – to jest za daleko posunięte twierdzenie” – powiedziała PAP. 

Podkreœliła, że debaty podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji sš otwarte dla wszystkich. „Serdecznie zapraszamy na nie wszystkich chętnych, w tym Kongres Nowej Prawicy. Debaty nie majš charakteru monologu – każda osoba z publicznoœci może zabrać głos, wygłosić swojš tezę lub zadać pytanie. Jak na razie, zainteresowanie wydarzeniem jest duże – zapełnione jest całe audytorium ECS. Widać z tego, że ta dyskusja o demokracji jest potrzebna” – nadmieniła rzeczniczka. 

Pytana o koszty organizacji tegorocznej imprezy, powiedziała, że „demokracja nie ma ceny, a przeliczanie jej na złotówki jest absurdem”. Podkreœliła jednoczeœnie, że budżet Gdańskiego Tygodnia Demokracji zostanie upubliczniony po jego zakończeniu. 

2. Gdański Tydzień Tygodnia Demokracji rozpoczšł się w poniedziałek i potrwa do 17 wrzeœnia. 

W debacie inauguracyjnej pt. „Dokšd zmierzamy?” uczestniczyli socjologowie: prof. Lena Kolarska-Bobińska i prof. Mirosława Marody, psycholog Wojciech Eichelberger oraz językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. We wtorek w dyskusji pod hasłem „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieœć dobre życie?” wzięli udział komentatorzy i dziennikarze m.in. Dominika Wielowieyska, Renata Kim, Bartosz Węglarczyk i Jacek Pałasiński. 

Na czwartek zaplanowano debatę pt. „Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorzšdu?” z udziałem samorzšdowców m.in. Beaty Klimek (Ostrów Wielkopolski), Romana Smogorzewskiego (Legionowo), Wadima Tyszkiewicza (Nowa Sól) oraz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

Tegoroczna edycja GTD to także wydarzenia odbywajšce się w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, w tym m.in. wykład Tadeusza Gleinerta „Wyzwania demokracji – nadzieje i rzeczywistoœć. Dylematy gdańskiej samorzšdnoœci” oraz debata z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych „Muzeum dla gdańszczan, gdańszczanie dla muzeum”. 

W ramach 2. GTD w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Martš Dzido, autorkš ksišżki „Kobiety Solidarnoœci” oraz Piotrem Œliwowskim, reżyserem filmu na podstawie tej ksišżki pt. „Solidarnoœć według kobiet”. 

Tegoroczna edycja GTD to także liczne inicjatywy edukacyjne zgłoszonych przez nauczycieli gdańskich szkół, obejmujšce międzyszkolne konkursy i olimpiady, prelekcje i pogadanki, pokazy filmowe i warsztaty.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL