Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: AfD obarcza Merkel winš za zamachy i śmierć ofiar

AFP
Niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) obarczyła kanclerz Angelę Merkel osobistš winš za zamachy terrorystyczne. Na otwartej w œrodę, na półtora tygodnia przed wyborami do Bundestagu stronie internetowej eurosceptycy zarzucajš Merkel wiarołomstwo.

Autorzy strony internetowej umieœcili migajšcy portret Merkel na tle berlińskiego koœcioła Gedaechtniskirche, gdzie w grudniu 2016 roku doszło do zamachu. Tunezyjczyk Anis Amri wjechał porwanš ciężarówkš w ludzi odwiedzajšcych tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy. 12 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych. 

Na stronie zamieszczono tekst przysięgi składanej przez niemieckš kanclerz, opatrzony napisem "wiarołomca". 

Autorzy piszš, że wskutek chybionej polityki Merkel 98 osób padło ofiarš terrorystów. Dopiero z odniesienia można się zorientować, że liczba ta dotyczy nie tylko zabitych, lecz wszystkich poszkodowanych. Na stronie zaznaczono ponadto, że każdy uchodŸca kosztuje budżet państwa 1500 euro miesięcznie.

AfD krytykuje Merkel za otwarcie granicy we wrzeœniu 2015 roku, za "pełzajšcš islamizację" Niemiec, wysokie koszty ponoszone na przyjęcie i integrację migrantów. Autorzy strony zarzucajš jej, że realizujšc utopijnš wizję "jednego œwiata", zaniedbuje obywateli własnego kraju. 

Komentujšc stronę AfD, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę, że jest ona wyrazem "importu agresywnych metod" rodem z USA. "Nigdy przedtem w kampanii wyborczej w Niemczech nie sięgano po tak perfidne formy +negative campaigning+" - pisze Jens Schneider. Eurosceptycy "łamiš niepisanš zasadę, że w kampanii należy zachować resztki przyzwoitoœci" - czytamy w "SZ". 

Według "SZ" AfD zaangażowała na finiszu kampanii wyborczej współpracowników amerykańskiej agencji Haris Media znanej z praktyk radykalnego zaostrzania kampanii w internecie. 

Jak twierdzi AfD, kampania odnosi sukcesy - na stronę wchodzš setki tysięcy osób. 

AfD powstała w 2013 roku jako partia przeciwników wspólnej waluty euro. Obecnie jej głównym celem jest zamknięcie granic dla migrantów i walka z islamem. Partia opowiada się za zniesieniem sankcji wobec Rosji i uznaniem aneksji Krymu. 

W sondażach AfD dostaje od 8 do 11 proc. Zdaniem ekspertów partia może liczyć po wyborach 24 wrzeœnia na wejœcie do Bundestagu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL