Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Schaeuble: plan Junckera "w zasadzie zgodny" ze stanowiskiem Berlina

AFP
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oœwiadczył w œrodę, że plan przewodniczšcego Komisji Europejskiej Jeana Claude-Junckera zacieœnienia więzi wewnštrz UE w oparciu o rozszerzonš strefę euro, jest "w zasadzie" zgodny z wizjš Niemiec.

Schaeuble powiedział w wywiadzie dla publicznego radia ARD, że Juncker konsultował z kanclerz Angelš Merkel jego doroczne przemówienie o stanie UE, jakie wygłosił w œrodę w Strasburgu. 

"To dobrze, że on wywiera nacisk (na rozszerzenie strefy euro), ale warunki wstępne (wejœcia do tej strefy) muszš być spełnione" - powiedział Schaeuble. "W istocie kraje, które spełniłyby te warunki, stałyby się członkami strefy euro, zgodnie z Traktatem z Lizbony" - dodał. 

Schaeuble podkreœlił, że kraje chcšce przyjšć wspólnš walutę nie powinny tego robić zanim ich finanse publiczne i gospodarki nie będš w dobrym stanie. W przeciwnym razie mogłyby podzielić los Grecji, która musiała być ratowana przed bankructwem przez UE i MFW w 2010 r. 

Juncker zaproponował m. in. wydzielenie osobnej częœci w budżecie UE dla strefy euro, połšczenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz unijny urzšd nadzoru prawa pracy. Jego wizja przewiduje, że do marca 2019 roku w strefie euro znajdowałoby się 30 krajów. 

Reformy majš być znaczšce, ale bez koniecznoœci nowelizacji traktatów unijnych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL