Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Doradca Putina: administracja USA niszczy stosunki z Rosjš

AFP
Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow powiedział w pištek, że administracja USA niszczy stosunki dwustronne z Rosjš. Porównał on także działania USA dotyczšce rosyjskich obiektów dyplomatycznych w tym kraju do siłowego przejęcia własnoœci.

"Administracja USA nadal niszczy stosunki dwustronne, być może nie zastanawiajšc się nad konsekwencjami" - oœwiadczył Uszakow, komentujšc decyzję USA dotyczšcš zamknięcia konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w San Francisco i innych obiektów dyplomatycznych.

Uszakow ocenił, że zachodzi "dalsza eskalacja napięcia" w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. "Ubolewamy z tego powodu i pomyœlimy spokojnie, w jaki sposób moglibyœmy odpowiedzieć" - oœwiadczył.

Zarzucił stronie amerykańskiej przejmowanie własnoœci rosyjskiej; ocenił, że dotyczy to pięciu obiektów. Biuro przedstawicielstwa handlowego w Nowym Jorku było - jak wyjaœnił Uszakow - wynajmowane przez stronę rosyjskš. "To po prostu jakieœ siłowe przejęcie. Będziemy myœleć, jak odpowiedzieć" - zaznaczył przedstawiciel Kremla.

Uszakow zarzucił także Stanom Zjednoczonym, że utrudniajš działalnoœć ambasady rosyjskiej; powiedział w tym kontekœcie, że USA zmniejszajš liczbę pracowników, którym wolno swobodnie podróżować w promieniu ponad 25 mil (40 km) od ambasady w Waszyngtonie.

Doradca prezydenta Rosji ocenił jednoczeœnie, że "ktoœ powinien okazać rozwagę i zakończyć tak trudny stan w stosunkach dwustronnych".

Departament Stanu USA zażšdał w czwartek od władz Rosji zamknięcia do 2 wrzeœnia konsulatu generalnego w San Francisco oraz dwóch innych obiektów dyplomatycznych - w Nowym Jorku i w Waszyngtonie. Uzasadnił tę decyzję wczeœniejszym ograniczeniem, na żšdanie strony rosyjskiej, liczebnoœci personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji. PóŸniej strona amerykańska podała, że obiekty w Nowym Jorku i Waszyngtonie to przedstawicielstwa handlowe.

W grudniu 2016 roku, gdy USA wydaliły 35 dyplomatów rosyjskich, Departament Stanu odebrał stronie rosyjskiej dostęp do dwóch kompleksów wypoczynkowych w stanach Nowy Jork i Maryland. Strona rosyjska wielokrotnie domagała się odblokowania dostępu do tych obiektów.

Zeszłoroczne restrykcje, wprowadzone jeszcze przez administrację poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy, strona amerykańska uzasadniała szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemanš ingerencjš służb rosyjskich w amerykańskie wybory.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL