Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ukraina zatrzymała brata Micheila Saakaszwilego

Micheil Saakaszwili
PAP, Jakub Kamiński
Władze Ukrainy w sobotę zatrzymały i przygotowujš się do deportacji brata byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, Dawida. Według MSW, stracił on pozwolenie na pracę na Ukrainie, w zwišzku z czym nie przysługuje mu już prawo do pobytu w tym kraju.

Micheil Saakaszwili, któremu w lipcu prezydent Petro Poroszenko odebrał ukraińskie obywatelstwo, ocenił, że działania wobec jego brata mogš być formš nacisku na jego osobę. „Widocznie chcš w ten sposób wpłynšć na mnie, bym nie chciał wrócić (na Ukrainę - PAP)” - napisał na Facebooku.

Saakaszwili po złożeniu prezydentury w Gruzji w 2013 roku, aby uniknšć procesów sšdowych za nadużycia władzy, wyjechał z kraju najpierw do USA, a potem na Ukrainę, gdzie włšczył się do tamtejszej polityki. W maju 2015 roku otrzymał ukraiński paszport i w tym samym czasie prezydent Poroszenko mianował go gubernatorem obwodu odeskiego.

Stosunki między Poroszenkš a Saakaszwilim pogorszyły się, gdy były prezydent Gruzji zrezygnował z powierzonego mu urzędu, oskarżajšc prezydenta Ukrainy o popieranie klanów korupcyjnych. Saakaszwili następnie utworzył na Ukrainie własnš partię politycznš i nawoływał do wczeœniejszych wyborów parlamentarnych.

Obywatelstwo Ukrainy to jedyne obywatelstwo, jakie miał Saakaszwili. W lipcu były prezydent Gruzji mówił PAP podczas wizyty w Polsce, że nadal podróżuje z ukraińskim paszportem.

31 lipca minister sprawiedliwoœci Gruzji Tia Culukiani oœwiadczyła, że wobec Saakaszwilego w jego ojczyŸnie wszczęto cztery sprawy karne oraz że Gruzja będzie żšdała wydania go od krajów, w których się on zatrzyma.

Micheil Saakaszwili ogłosił, że mimo decyzji Poroszenki o odebraniu mu obywatelstwa zamierza przyjechać na Ukrainę 10 wrzeœnia. Na ten dzień zwołuje swoich zwolenników na polsko-ukraińskie przejœcie graniczne Korczowa-Krakowiec.

Ukraińska Straż Graniczna uprzedziła, że Saakaszwili nie zostanie wpuszczony na terytorium Ukrainy i w razie próby wjazdu zostanie mu odebrany ukraiński paszport.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL