Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: UE nie powinna odpychać od siebie Turcji

AFP
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson ostrzegł przed utratš partnera w postaci Turcji. Unia Europejska musi zrozumieć, że Turcja przeżywa teraz bardzo trudny okres - przekonywał Johnson.

Wszystkie kraje europejskie, w tym Wielka Brytania, sš "zaniepokojone" z powodu stanu przestrzegania praw człowieka, zatrzymań, sposobu traktowania współpracowników organizacji bronišcej praw człowieka Amnesty International oraz dziennikarzy w Turcji - zapewnił szef brytyjskiej dyplomacji.

- Uważam jednak, że nie powinniœmy odpychać Turcji, która dla nas wszystkich jest strategicznie ważnym państwem - dodał.

Johnson wypowiedział się w stolicy Estonii, Tallinie, gdzie odbywa się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony Unii Europejskiej. W spotkaniu udział bierze także turecki minister ds. europejskich Omer Celik.

W czwartek podobne stanowisko co Johnson przedstawił prezydent Francji Emmanuel Macron. W wywiadzie dla greckiego dziennika "Kathimerini" ocenił on, że Turcja pozostaje istotnym partnerem UE i relacje z niš powinny zostać utrzymane, nawet jeœli kraj ten ostatnio obrał niepokojšcy kurs.

Jest to postawa sprzeczna z zamiarami rzšdu Niemiec. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w tym tygodniu w Bundestagu rozpoczęcie w UE dyskusji o możliwym "zawieszeniu, a nawet zakończeniu" negocjacji akcesyjnych z Turcjš. 

W zwišzku z przetrzymywaniem w Turcji niemieckich obywateli z przyczyn politycznych rzšd w Berlinie uważa, że zaistniała sytuacja wymagajšca "nowego okreœlenia niemieckiej polityki wobec Turcji", i poprosił o odstšpienie od negocjacji z Turcjš o unii celnej - poinformowała Merkel.

Niemiecka kanclerz zastrzegła, że podjęcie przez UE decyzji o zawieszeniu lub zerwaniu negocjacji akcesyjnych z Turcjš wymaga zgody większoœci. Podkreœliła, że stosunki z Turcjš majš "strategiczne znaczenie" i ostrzegła przed fatalnymi konsekwencjami publicznego sporu w UE w sprawie polityki wobec Ankary.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL