Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Szwecja i Dania walczš z dezinformacjš Rosji

Duński minister obrony narodowej Claus Hjort Frederiksen
Fotorzepa/ Darek Golik
Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist oraz jego duński odpowiednik Claus Hjort Frederiksen zapowiedzieli wzmocnienie współpracy w zwišzku z przypadkami dezinformacji ze strony Rosji.

"Rosja w wielu przypadkach postępuje w sposób niepokojšcy. Poza wzrostem nakładów na zbrojenia i aktywnoœciš wojskowš mamy do czynienia z tzw. wojnš hybrydowš, która obejmuje różne formy cyberataków, dezinformacje oraz fałszywe informacje. Mogš one być niebezpieczne dla społeczeństwa" - napisali we wspólnym artykule w szwedzkim "Aftonbladet" ministrowie obrony Szwecji oraz Danii.

Hultqvist oraz Frederiksen, którzy spotkali się w czwartek w Sztokholmie, podkreœlili, że chcš zacieœnić szwedzko-duńskš współpracę w celu przeciwdziałania dezinformacji, gdyż "obaj byli narażeni na tego typu ataki".

Szwedzkie służby specjalne SAPO ujawniły w 2015 roku fałszywy list wysłany rzekomo przez Hultqvista, w którym gratulował on szwedzkiej firmie zbrojeniowej zdobycie kontraktu na dostawy broni Ukrainie. Według mediów fałszywka powstała w Petersburgu. Informacja o istnieniu tego listu kršżyła póŸniej w mediach społecznoœciowych, mimo sprostowania ze strony rzšdu.

Szwecja oraz Dania interweniowały w sprawie istnienia nieprawdziwych kont członków rzšdu na Twitterze czy próby włamań do serwerów administracji rzšdowej.

Szwedzki minister obrony poinformował w œrodę, że kontrwywiad wojskowy MUST oraz służby nasłuchowe FRA otrzymajš w latach 2018-2020 dodatkowe 430 milionów koron (ok. 45 mln euro) na bezpieczeństwo cyberprzestrzeni.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL