Polityka

Białoruś deklaruje otwartość w kwestii manewrów Zapad-2017

Fotolia
Obserwacja manewrów Zapad-2017 zostanie zorganizowana ściśle według przepisów białoruskich i umów międzynarodowych – zapewniło w komunikacie ministerstwo obrony Białorusi, podkreślając swoją otwartość i zamiar rzetelnego informowania o ćwiczeniach.

„W celu przekazaniu opinii publicznej pełnej, wiarygodnej i szybkiej informacji na temat manewrów Zapad-2017 organizacja obserwacji manewrów przebiega ściśle według przepisów narodowych i umów międzynarodowych” – głosi komunikat opublikowany we wtorek na stronie internetowej resortu obrony.

Jak w nim czytamy, w duchu dobrosąsiedztwa i wzajemności, w ramach Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 r. "O środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa" oraz dwustronnych porozumień o budowaniu zaufania, wysłano już zaproszenia do obserwatorów z Ukrainy, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Norwegii.

Zaproszono także dyplomatów wojskowych akredytowanych przy ministerstwie obrony oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ, OBWE, NATO, ODKB (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw) i MKCK (Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża).

Manewry mają być relacjonowane przez dziennikarzy „z kilkudziesięciu krajów”.

Komunikat wymienia także szereg tytułów oficjalnych mediów poświęconych tematyce wojskowej, z których informacje będą mogli czerpać Białorusini.

Na Białorusi pojawiły się już tymczasem co najmniej dwie inicjatywy środowisk niezależnych dotyczące obserwacji wyborów.

Opozycyjny bloger Eduard Palczys wezwał internautów do publikowania wszelkich informacji, w tym zdjęć, dotyczących manewrów z hashtagiem #Zapad2017 (także w jęz. białoruskim i rosyjskim).

Z kolei jeden z liderów opozycyjnego Ruchu Mów Prawdę Andrej Dzmitryjeu powołał obywatelską komisję, składającą się m.in. z niezależnych ekspertów zajmujących się obronnością i zwrócił się do kierownictwa resortu obrony z propozycją współpracy.

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 mają odbyć się na Białorusi 14-20 września. Według oficjalnych informacji w ćwiczeniach weźmie udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; użytych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL