Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Lech Wałęsa przeprasza Piotra Dudę. "Nie był w ZOMO"

Fotorzepa/ Tomasz Jodłowski
Były prezydent Lech Wałęsa przeprosił szefa "S" Piotra Dudę za swojš wypowiedŸ, że służył on w ZOMO. "Pomyliłem jednostki, to nie było ZOMO, to była dywizja powietrzno-desantowa i za tš pomyłkę przepraszam" - oœwiadczył Wałęsa.

"Nie zmienia to faktu, że w czasie stanu wojennego był pan (Piotr Duda) po drugiej stronie barykady niż my, ludzie 'Solidarnoœci' i zamiast być z nami ochraniał pan radio i telewizję" - napisał były prezydent w stanowisku przekazanym PAP.

Sprawa ma zwišzek z wypowiedziš przywódcy "S", która padła 25 sierpnia w wywiadzie, jakiego udzielił radiu Tok FM. Wałęsa pytany o obchody rocznicy Sierpnia'80 powiedział: - Mnie zawsze mówiono, że mšdrzejsi ustępujš. Ja będę składał kwiaty pod pomnikiem. Ja je składałem, kiedy szef zwišzku (Piotr Duda) stał w szeregach ZOMO, tak zawsze ok. 9 rano.

W poniedziałek "Tygodnik Solidarnoœć" poinformował na swoje stronie internetowej, że adwokat Piotra Dudy mec. Agnieszka Iwaniuk, skierowała do Wałęsy przedsšdowe pismo. W piœmie mec. wniosła o publikację przez byłego prezydenta następujšcego oœwiadczenia: "Ja Lech Wałęsa oœwiadczam, że moja wypowiedŸ z dnia 25 sierpnia 2017 roku w audycji radiowej 'Poranek radia TOK FM' zawierała nieprawdziwy, a tym samym bezprawny zarzut, że Przewodniczšcy Komisji Krajowej NSZZ 'Solidarnoœć' Piotr Duda służył w ZOMO, czym naruszyłem dobre imię, czeœć oraz godnoœć osobistš Pana Piotra Dudy, nad czym ubolewam i za co Pana Piotra Dudę przepraszam". Jak poinformował "TS", "na publikację powyższego oœwiadczenia Lech Wałęsa ma 7 dni".

31 sierpnia Lech Wałęsa ma wzišć udział w organizowanym w Gdańsku przez KOD wiecu, będšcym częœciš przygotowywanych przez Komitet Obrony Demokracji obchodów rocznicy popisania Porozumień Sierpniowych. Pomorski KOD chciał zorganizować uroczystoœci na gdańskim placu Solidarnoœci - i uzyskał na to zgodę władz miasta. Sprzeciwiła się temu "S". Zwišzek zwrócił się do wojewody pomorskiego o "rozpatrzenie działań prawnych zabezpieczajšcych uroczystoœci rocznicowe organizowane przez NSZZ "Solidarnoœć".

Wojewoda wydał "S" zgodę na organizację zgromadzenia cyklicznego na placu Solidarnoœci, co uniemożliwiło KOD organizację tam swoich obchodów. 24 sierpnia KOD zdecydował o przeniesieniu planowanych na 31. sierpnia wydarzeń w najbliższe sšsiedztwo placu - pod Salę BHP.

W wywiadzie dla Tok FM były prezydent podkreœlał, że nigdy nikogo nie atakował. - W swojej obronie często stosuję Stary Testament - zšb za zšb. Znów zostałem zaatakowany przez "Solidarnoœć", która roœci sobie prawo do tamtych czasów i do tamtej wielkoœci. A ona ma tylko 5 proc. w każdej dziedzinie - mówił. - Dlatego, jeœli będš mnie atakować postaram się zebrać podpisy, by takš nikczemnš "Solidarnoœć" pozbawić tego znaku, by nie hańbiła tamtej wielkiej Solidarnoœci - dodał Wałęsa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL