Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Armia Korei Północnej o Donaldzie Trumpie: Brak mu rozumu

AFP
"Sensowny dialog z takim typem jak Trump, pozbawionym rozumu, nie jest możliwy. Na niego działa jedynie bezwzględna siła" - oœwiadczyło naczelne dowództwo północnokoreańskiej armii w reakcji na ostatnie ostrzeżenia prezydenta USA pod adresem KRLD.

Oœwiadczenie sił zbrojnych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej opublikowała w czwartek rano północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Północnokoreańska armia uznała ostatnie wypowiedzi Trumpa jako "pełne bzdur". Amerykański prezydent ostrzegł we wtorek, że jeœli Korea Północna nie przestanie grozić Stanom Zjednoczonym, spotka jš "ogień i gniew, jakich œwiat jeszcze nie widział".

W pierwszej reakcji na zaostrzenie przez Trumpa retoryki Korea Północna zagroziła zaatakowaniem wyspy Guam, terytorium powierniczego Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego Anderson.

Północnokoreańska armia poinformowała, że do połowy sierpnia zakończy przygotowania do wystrzelenia w kierunku wyspy Guam czterech rakiet œredniego zasięgu typu Hwasong-12, które mogłyby spaœć do morza w odległoœci zaledwie 30-40 km od wyspy. Decyzję o odpaleniu rakiet może podjšć przywódca KRLD i zwierzchnik sił zbrojnych Kim Dzong Un.

Potencjalny atak rakietowy na wyspę Guam, o którym mówi Korea Północna, nie stanowi realnego zagrożenia, a wyspa jest przygotowana na "wszelkš ewentualnoœć", by bronić swych mieszkańców - oœwiadczył tymczasem gubernator Guamu Eddie Calvo.

Korea Północna otwarcie zapowiada, że dšży do wyprodukowania pocisku balistycznego z głowicš nuklearnš, który będzie zdolny dosięgnšć kontynentalnego terytorium USA. W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nakładajšcš nowe sankcje na Koreę Płn. w zwišzku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), z których najnowsza odbyła się 28 lipca. Dzień póŸniej północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiedział, że „całe terytorium USA jest w naszym zasięgu”.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL