Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Korea Południowa grozi Korei Północnej odwetem

AFP
Siły zbrojne Korei Południowej zagroziły władzom w Pjongjangu "twardym i zdecydowanym odwetem", jeœli nie zaprzestanš swoich prowokacji.

- Jesteœmy przygotowani do natychmiastowej reakcji na prowokacje ze strony Korei Północnej - zapewnił rzecznik połšczonych sztabów armii Korei Płd. Roh Jae-cheon.

W zwišzku z eskalacjš konfliktu z Koreš Północnš w czwartek po południu czasu lokalnego zbierze się na pilnym posiedzeniu południowokoreańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował rzecznik urzędu prezydenta Korei Południowej.

Amerykański prezydent Donald Trump ostrzegł we wtorek, że jeœli Korea Północna nie przestanie grozić Stanom Zjednoczonym, spotka jš "ogień i gniew, jakich œwiat jeszcze nie widział".

W pierwszej reakcji na zaostrzenie przez Trumpa retoryki Korea Północna zagroziła atakiem na wyspę Guam, terytorium powiernicze Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego Anderson.

W czwartek naczelne dowództwo armii KRLD poinformowało, że do połowy sierpnia zakończy przygotowania do wystrzelenia w kierunku wyspy Guam czterech rakiet œredniego zasięgu typu Hwasong-12, które mogłyby spaœć do morza w odległoœci zaledwie 30-40 km od wyspy.

Decyzję o odpaleniu rakiet może podjšć przywódca KRLD i zwierzchnik sił zbrojnych Kim Dzong Un.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL