Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Micheil Saakaszwili pojechał na Węgry

AFP
Micheil Saakszwili, były prezydent Gruzji i były gubernator Odessy, kontynuuje swoje europejskie tournee. Teraz pojechał na Węgry.

O swoim pobycie na Węgrzech Saakaszwili poinformował za poœrednictwem Facebooka.

Przeczytaj o Saakaszwilim w najnowszym Plusie Minusie ť Robin Hood znów bez paszportu

"Moja rodzina i ja przyjechaliœmy nad Balaton (największe jezioro Węgier i całej Europy Œrodkowej - przyp. red.). Stoimy obok pomnika węgierskiego króla Andrzeja i jego żony, ukraińskiej księżniczki Anastazji" - napisał, dodajšc zdjęcie z synem przed monumentem.

26 lipca prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odebrał Saakaszwiliemu ukraińskie obywatelstwo. Były prezydent Gruzji, który przebywał wówczas w Stanach Zjednoczonych, dostał się jednak do Europy.

Na poczštku sierpnia przebywał w Polsce. Następnie udał się na Litwę, gdzie m.in. w rocznicę rozpoczęcia gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południowš uczestniczył w akcji protestacyjnej przed ambasadš Rosji w Wilnie. - Gdybym nie urodził się Gruzinem, to być może byłbym Litwinem - mówił, zastrzegajšc, że nie będzie ubiegał się o litewskie obywatelstwo. - Muszę odzyskać obywatelstwo Ukrainy, ponieważ zostałem go pozbawiony bezprawnie. Sporo Ukraińców poczułoby się oszukanych, gdybym dalej nie walczył w ich sprawie - powiedział.

Saakaszwili planuje powrót na Ukrainę, gdy sšd będzie zajmował się jego odwołaniem dot. pozbawienia obywatelstwa.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL