Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Gerhard Schroeder kandydatem na dyrektora Rosnieftu

AFP
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder jest kandydatem na stanowisko jednego z dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft - informuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Zajmuje on też kierownicze stanowisko w spółce Nord Stream.

Jak pisze "Der Spiegel", propozycję powołania niemieckiego polityka do zarzšdu Rosnieftu zawiera dekret premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Zgodnie z propozycjš Schroeder miałby zostać jednym z niezależnych dyrektorów koncernu. Władze spółki przewidujš powiększenie zarzšdu z dziewięciu do jedenastu członków. Akcjonariusze Rosnieftu podejmš ostatecznš decyzję pod koniec wrzeœnia.

Obecnie niezależnymi dyrektorami koncernu sš Oleg Wjugin, Donald Humphreys i Matthias Warnig. Państwo rosyjskie reprezentujš we władzach spółki: szef koncernu Igor Sieczyn, doradca Kremla Andriej Biełousow i minister energetyki Aleksandr Nowak - czytamy w "Spieglu".

Niemiecki tygodnik podkreœla, że Sieczyn i Schroeder sš od lat przyjaciółmi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Schroeder jest obecnie przewodniczšcym komisji akcjonariuszy spółki Nord Stream, budujšcej drugš nitkę gazocišgu przez Morze Bałtyckie.

Rosnieft jest jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły w 2014 roku sankcje w zwišzku z naruszaniem przez Moskwę suwerennoœci Ukrainy.

70 proc. akcji Rosnieftu należy do Rosneftegaz OJSC, czyli spółki akcyjnej w całoœci należšcej do Federacji Rosyjskiej, a 19 proc. stanowi własnoœć BP Russian Investments, czyli spółki naftowej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii. Pozostałe 11 proc. jest przedmiotem obrotu giełdowego.

Schroeder wielokrotnie krytykował europejskie i amerykańskie restrykcje wobec Rosji, nawołujšc do normalizacji stosunków z tym krajem. Polityk SPD kierował niemieckim rzšdem w latach 1998-2005. Po wyborczej porażce odszedł z czynnej polityki i zaangażował się we wspieranie niemiecko-rosyjskich kontaktów biznesowych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL