Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Poseł PO: 250 mld wyłudzonego VAT-u? Gdyby PiS przyjšł regulacje...

Były wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Gdyby w latach 2005-2007 PiS wprowadziło regulacje, które uniemożliwiš wyłudzenia VAT, to "nie byłoby tej kwoty 250 mld zł" - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek, komentujšc pomysł powołania komisji œledczej ds. wyłudzeń. O ewentualnym powołaniu komisji dyskutowali goœcie programu "Woronicza 17"

Jesieniš klub Kukiz'15 ma złożyć wniosek o powołanie komisji œledczej ds. wyłudzeń VAT, które - zdaniem inicjatorów - miały miejsce za rzšdów PO-PSL. Pomysł popiera m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki i prokurator generalny, minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro. - Chciałbym zadeklarować swoje pełne poparcie dla idei powołania komisji œledczej w sprawie gigantycznych wyłudzeń VAT, które sš szacowane na kwotę strat fiskusa rzędu 200-250 mld zł - powiedział Ziobro w minionym tygodniu.

- Komisja œledcza byłaby dobrym miejscem, gdzie moglibyœmy mówić o mechanizmach, żeby takie sytuacje więcej się nie zdarzały. Jest wiele mechanizmów, które rzšd Prawa i Sprawiedliwoœci ukrócił. Jest wiele mechanizmów, które my również pokazujemy społeczeństwu, że takie były prowadzone, ale jest wiele kwestii, które jeszcze wymagajš wyjaœnienia - powiedział w niedzielę w TVP Info poseł PiS Wojciech Skurkiewicz. - Na pewno słuszne wydaje się stwierdzenie, że aby poprawiać gospodarkę, aby poprawić finanse publiczne państwa po prostu wystarczy nie kraœć - dodał.

Czesław Mroczek (PO) przypomniał, że w latach 2005-2007 rzšdziło Prawo i Sprawiedliwoœć i gdyby wtedy wprowadziło regulacje, które uniemożliwiš wyłudzenia VAT, to "nie byłoby tej kwoty 250 mld zł". Według niego PiS ponosi też odpowiedzialnoœć "za powstanie tej kwoty w latach następnych". - W tej sprawie da się ustalić (...) kto od 2004 roku podejmował jakie decyzje w tej sprawie. Ja jestem bardzo tym zainteresowany - podkreœlił polityk PO.

Na uwagę, że PO rzšdziło przez osiem lat i nic w tej sprawie nie zrobiło odparł, że tam, gdzie dochodziło do wyłudzeń VAT, np. przy obrocie stalš, "wprowadzone zostały konkretne regulacje, które to uniemożliwiły".

- Komisja œledcza jest niezbędna, bo ona daje możliwoœć publicznej weryfikacji, tego co mówiš dzisiaj politycy Platformy i PSL - zauważył Adam Andruszkiewicz z Kukiz'15.

Według Pawła Rabieja z Nowoczesnej komisja œledcza nie będzie żadnym rozwišzaniem. - Co widać zresztš po efektach działania komisji ds. Amber Gold, która staje się coraz, powiedziałbym, nudniejsza i tak naprawdę niewiele wynika z jej pracy dla przyszłoœci - uważa polityk.

Jego zdaniem należy uszczelniać system podatkowy i spowodować, żeby urzędy skarbowe egzekwowały należnoœci. - Czyli będzie kwestia odpowiedzialnoœci bardzo wyraŸnie postawiona - podkreœlił Rabiej.

- Państwo polskie ma odpowiednie narzędzia do zbadania sprawy i z nich korzysta. To jest prokuratura, to jest działalnoœć przede wszystkim izb państwowych, urzędów skarbowych, działalnoœć ministerstwa finansów - wymieniał polityk.

W ocenie Barbary Fedyszak-Radziejowskiej z Kancelarii Prezydenta komisje œledcze sš po pierwsze - przejawem słaboœci państwa, a po drugie - pełniš funkcję informacyjnš. - Przekazujš, dzięki temu, że się na żywo słyszy pytania i odpowiedzi, wiedzę o tym, że mamy problem. Natomiast jest w komisji œledczej zapisany też niepokój, czy ona nie ma być zamiast tego, żeby służby specjalne, prokuratura, uruchomiły nasze państwo - zaznaczyła.

Paweł Bejda z PSL zastanawiał się nad sensem istnienia podatku VAT. - Kiedyœ w Polsce obowišzywał tzw. podatek obrotowy, 1 proc. od obrotu firmy, i nie było żadnego problemu. Oczywiœcie musimy dostosować się do tego, co się dzieje w Unii Europejskiej i należy na ten temat dyskutować - zaznaczył polityk.

Od marca 2016 r. w œledztwach co do wyłudzeń VAT zarzutami objęto 2172 osoby, a kwota narażeń i uszczupleń VAT im zarzucona sięga ponad 13,9 mld zł - mówił w ubiegłym tygodniu prokurator krajowy Bogdan Œwięczkowski. Aresztowano 330 osób. Wartoœć mienia będšcego przedmiotem zabezpieczeń majštkowych, wydanych w stosunku do nich, przekroczyła 750 mln zł. - W tym okresie zapadły wyroki wobec 505 oskarżonych w kilkudziesięciu wyrokach - poinformował.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL