Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Siergiej Ławrow: Nie jesteśmy za gospodarczym zaduszeniem Korei Płn.

AFP
Możliwoœci nacisku ekonomicznego na Koreę Północnš sš praktycznie wyczerpane, a Rosja nie popiera idei niektórych swych partnerów, by zadusić północnokoreańskš gospodarkę - oœwiadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

- Jeœli chodzi o podejmowane wobec Pjongjangu działania na rzecz wyegzekwowania znanych rezolucji ONZ, to jesteœmy głęboko przekonani, że możliwoœci nacisku ekonomicznego sš praktycznie wyczerpane. Nie możemy popierać wysuwanych nadal przez niektórych naszych partnerów idei, całkowicie ukierunkowanych na gospodarcze zaduszenie Korei Północnej z wszystkimi negatywnymi, tragicznymi i humanitarnymi skutkami dla obywateli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej - powiedział Ławrow.

W jego opinii, choć wszystkie rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej zobowišzywały również wspólnotę międzynarodowš do działań na rzecz politycznego uregulowania spornych problemów, to kwestia ta była konsekwentnie ignorowana.

Ławrow przypomniał, że na poczštku lipca Rosja i Chiny wystšpiły z inicjatywš tak zwanego podwójnego zamrożenia, zarówno północnokoreańskich prób nuklearnych i rakietowych, jak też większych wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej. Jak zaznaczył, Moskwa i Pekin będš zabiegać o "wypełnienie zobowišzania Rady Bezpieczeństwa dotyczšcego koniecznoœci powrotu do procesu politycznego". 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL